Karel Hvížďala: Partokracie usmrcuje demokracii

08.11.2011 22:10 | Zprávy

Partokracie, tedy vláda politických stran, usmrcuje demokracii, to je vzkaz, který do České republiky vyslal prestižní anglický časopis The Economist.

Karel Hvížďala: Partokracie usmrcuje demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

V této souvislosti dokonce někteří zahraniční analytici hovoří o degeneraci našich politických stran, jež se brzy po listopadu 1989 zmocnily demokratického procesu, aby nový systém mohly zneužívat ve svůj prospěch. Proto se z partajních funkcionářů stali, podle The Economist, arogantní a zkorumpovaní lidé.

Kořeny jsou ale hlubší: padesát let jsme žili ve dvou totalitách, hnědé a rudé, v národním socialismu a internacionálním socialismu, které nás odnaučily základnímu principu demokracie, jakým je dělba moci. Státní správa si proto zvykla na pohodlný systém vládnutí z jednoho centra, které se těžko kontroluje, a proto velké strany spolu zase brzy celkem snadno začaly rozhodovat a správu věcí veřejných proměnily ve vzájemně výhodný systém, který vytvořil ideální prostředí pro korupci. A bývalí komunističtí funkcionáři, bývalí ředitelé velkých podniků a bývalí veksláci do tohoto prostředí velmi rychle vnesli staré praktiky, v kterých vyrostli, a část nových politických elit se jim rychle přizpůsobila: nebyla schopná jim klást odpor. A když se těmto praktikám někdo postavil, jako na samém počátku Petr Pithart jako předseda české vlády, policie a justice zvyklá na tyto metody případ tak dlouho vyšetřovala, až ho zahrála do ztracena. Byť dobře zdokumentovaný pokus o uplacení Petra Pitharta, který mohl sehrát klíčovou roli v nastolení nových poměrů, byl naopak signálem pro všechny lovecké družiny, že mohou pokračovat ve starých praktikách. Podobně zafungovala privatizace: fondy znehodnotily kupóny a jejich majitelé se stali prvními miliardáři. Zvítězilo to, čemu říká polský sociolog Adam Podgórecki špinavá sounáležitost, tedy soudržnost těch, kteří na sebe něco vědí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…