Připomeňme jen ty hlavní: Mosteckou uhelnou společnost, v níž se jedná o dvanáct miliard korun. Případ byl odložen a bylo zmařeno připojení České republiky k trestnímu řízení, které probíhá ve Švýcarsku. Dluhopisy Investiční a poštovní banky. Vrchní státní zastupitelství se neodvolalo, a tím bylo ukončeno trestní stíhání manažerů Nomury.
Ve hře bylo šest miliard. A podobně v kauze České pivo jde opět o IPB a Nomuru, i v tomto případě došlo k zastavení trestního stíhání. Šlo o dalších sedm miliard. Rovněž bylo odloženo vyšetřování nákupu a pronájmu stíhačeh Gripen v hodnotě 20 miliard. Dále jde o tzv. kazašský dluh ve výši 300 milionů dolarů a řadu dalších kauz, které byly odloženy či zastaveny, jako je prodej vojenského materiálu, akcií Český olej společnosti SETUZA, stíhání manažerů ČEZ, odložená kauza Diag Human či daňové úniky podnikatele Berana. Odborníci odhadují, že škoda by ve zmíněných případech mohla dosáhnout až výše padesáti miliard, ale to jsou skutečně pouhé hrubé odhady: rozhodně ale jde o miliardy. Třeba jen v případě nákupu Gripenů se hovořilo o úplatcích ve výši dvou miliard.
Zodpovědnost padá na hlavu šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze dr. Vlastimila Rampuly a jeho náměstka dr. Libora Grygárka. Kvůli těmto neřešeným kauzám ztratili důvěru a to je u pracovníků justice problém, protože oni dle evropského práva nemusí být jen důvěryhodní, ale musí se i jako důvěryhodní i jevit. U nich, na rozdíl od občanů, totiž platí presumce viny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz