Karel Janeček: Rok 2016 byl rokem zásadních změn

03.01.2017 9:40

Rok 2016 byl rokem zásadních změn. Mnozí je považují za spíše negativní. Lze skutečně říci, že jsme svědky krizí globálního světa i krize demokracie. Nicméně jsem pevně přesvědčen, že krize je nutnou součástí přechodu od, v lepším případě, málo spravedlivých a zkorumpovaných a v horším případě totalitních a nesvobodných společenských uspořádání k zásadně lepšímu, spravedlivějšímu a svobodnému světu.

Karel Janeček: Rok 2016 byl rokem zásadních změn
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček

Krize je nutná pro změnu. Je totiž v lidské povaze, že problémy se řeší, až když je řešení nevyhnutelné. Aktuální špatně a neefektivně nastavené fungování demokratických systémů krátkozraký přístup podporuje. Ano, jsme svědky globálního nárůstu populismu a extremismu, jsme svědky rozdělování světa na "my a oni", záměrné kontroverze, negativních mocenských soubojů a neochoty hledat vzájemně prospěšná řešení.

Silnou negativní energii krize společenského systému je žádoucí a důležité využít pro pozitivní změny. Z mého analytického pohledu byl rok 2016 velmi úspěšný. Demokracie 21 ukázala svoji sílu a setkává se s globálním úspěchem. Její nová aplikace se jmenuje Prezident 21 (www.prezident21.cz). Jedná se o celonárodní zodpovědnou hru, jejímž cílem je nalezení nejlepšího, tedy zodpovědného a konsensuálního českého prezidenta. A já děkuji prezidentu Zemanovi. Rád říkám, že jsem *hrozně* rád, že je prezidentem, protože právě díky faktu, že prezidentem je natolik kontroverzní osobnost, mohla tato hra vzniknout. Start hry je fenomenálně úspěšný, kdy od spuštění 21. 12. v 12:21 hod. celkový počet hlasujících překročil na Nový rok 33 333 lidí.

Milí přátelé, pevně věřím a všechny události mé přesvědčení potvrzují, že Demokracie 21 se stane jedním z klíčových nástrojů celosvětových změn. Změn vedoucích ke společnosti, kdy korupce je již pouze ojedinělý zločin a nikoliv životu nebezpečná rakovina. Ke společnosti, kde lidé žijí ve vzájemném respektu a podpoře a sdílí vyšší lidské hodnoty. Ke společnosti, kde svoboda je primární hodnotou po celém světě a ne pouze vysněnou utopií.

K dosažení naší vize je důležité umět podpořit to dobré, ale je i důležité aktivně vystoupit proti špatnému. V tom je nezastupitelná role Nadačního fondu proti korupci jako nástroje osvěty a boje proti zlojedům. K dosažení vize jste důležití i Vy, čestní a zodpovědní lidé. Vaše ochota aktivně se zapojit do společenského dění, Vaše odvaha postavit se proti špatnostem a zlu, proti lži a korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…