Karel Januška: Co nezaznělo na sjezdu ANO

19.02.2019 19:25

Sledoval jsem projev předsedy Babiše. Problému spravedlnosti se nedotkl. Neslíbil, že republika bude právním státem. Soudci opět nebudou rozhodovat spravedlivě, jak všichni slibují při svém jmenování.

Karel Januška: Co nezaznělo na sjezdu ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: 5. celostátní sněm Hnutí ANO
reklama

Když Hnutí ANO někdy v roce 2013 vstupovalo do politického boje, tak slibovalo: „Právo a soudy tu nejsou pro právníky, ale pro občany. To neznamená, že musí laik rozumět všem zákonům, ale naopak, že to nepotřebuje.“ ANO postupně získávalo znatelně víc voličů, až se dostalo na špičku téměř ve všech částech republiky.

Svoboda slova nestačí k uskutečnění přechodu naší Československé socialistické republiky do demokratického Česka.

Občan má malou možnost bránit se proti nesmyslným zákonům. „Občané s právnickým vzděláním“ si v totalitě vybudovali systém, kterého se nechtějí vzdát. Dá se říci, že téměř všichni zvolení „zákonodárci“ jsou vyškolení v totalitním Československu a rychle si zvykli na prebendy, které jim zajistili předchůdci, a které si sami náležitě rozšířili. Pravomoci státních zástupců (prokurátorů) a exekutorů jsou toho důkazem.

Státní zástupci (i exekutoři) nepochybně patří do moci výkonné. Musí být řízení hierarchicky. Každý se musí za své rozhodnutí zodpovídat svému nadřízenému. Výjimečné případy (trestný čin zákonodárce) předkládají k rozhodnutí zákonodárnému sboru (Senátu nebo Sněmovně). Logicky proto musí být zařazení mimo ministerstvo spravedlnosti.

V republice, kde se soudci dopouštějí trestných činů, nelze mluvit o spravedlivém státě.

V demokratickém právním státě vládne jedna vláda. Zákony jsou takové, které respektují Ústavu a Listinu základních občanských práv a svobod. V právním státě může občan činit vše, co mu zákony nezakazují. Stát může vyžadovat pouze to, co je uvedené v Zákoně. Spory mezi občany, mezi občany a institucemi, mezi občany a státem rozhodují nezávislé soudy. Pouze soud rozhoduje, zda jsou skutky nebo práva v souladu s platným Zákonem. Zákonodárci nemají právo označit občana za "trestně stíhaného", pokud o tom nerozhodl soud. Novinářům a moderátorům je to pořád lhostejné. Premiéra neustále označují za trestně stíhaného, i když žádný soud takový verdikt nevynesl.

Je špatné, když členové vlády jsou současně zákonodárci. Členové vlády se musí zákonodárcům zodpovídat za to, že jsou dodržované zákony. Každý člen vlády, který byl zvolen ve svobodných volbách, by měl svůj poslanecký mandát přenechat následujícímu kandidátovi. Nelze být současně zodpovědným ministrem a zákonodárcem, který má imunitu.

V právním státě může stát svobodnému občanovi přikazovat pouze to, co je uvedené v Zákoně. Občan může činit vše, co mu Zákon nezakazuje.

Proto má republika pouze jeden Zákon. Zákonodárci jsou zodpovědní za to, aby takový postulát platil.

Jestliže lze některé části zákonných předpisů vykládat různými způsoby, soudy musí rozhodovat podle znění Ústavy a Listiny práv a podle svého svědomí. Naše soudy nyní rozhodují podle zavedených postupů z totality. Ignorují spravedlivé rozhodování (ověřeného staletými zkušenostmi). Naše soudy se zabývají „závaznými právními názory“, které si zavedli „občané s právnickým vzděláním“ v době totality. Soudní moci je třeba navrátit pravomoc, kterou měla staletí. Soudce může v demokratickém státě soudit každého občana. I zákonodárce, nebo prezidenta. Pouze výkon rozhodnutí soudu se musí pozdržet do doby, kdy je mandant chráněn imunitou. Pro funkci státu je důležitější mandát poslance, než jeho imunita.

Polovinu volebního období do Poslanecké sněmovny máme téměř za sebou. Zatím se ještě ani jeden politický subjekt nevyjadřuje ke kvalitě naší justice. Délka soudních sporů je nepřiměřená a výsledné rozsudky odporují zdravému rozumu. Prokurátoři musí být zařazení do jedné skupiny, nejlépe moci výkonné. Nepatří do ministerstva spravedlnosti. To je možné učinit patrně i bez souhlasu zákonodárců.

Soudcům je třeba přikázat, že Česko má pouze jeden Zákon. Zákony matematiky jsou nedílnou součástí Zákona. Definování žaloby je zcela v moci toho, který se rozhodnutí soudu dovolává. Soudci Ústavního soudu se mýlí, když definují čeho se žaloba má týkat. "Závazný právní názor" byl v totalitě definován dogmatem, že "lid pracující, pod vedením Komunistické strany, zvítězí na celém světě".

Pane předsedo Babiši, neměl byste rezignovat na cíl, který jste deklaroval při vstupu do politiky. Hnutí ANO by se mělo pokusit dát naši justici do stavu, ve kterém naše republika vzkvétala až do nástupu Hitlera.

Vážení představitelé všech politických subjektů. Náprava justice není nesplnitelný úkol. Je to pro mnohé z vás jediná cesta, jak můžete svou stranu nadále udržet v lavicích Sněmovny nebo Senátu. Měli byste podpořit záměr, vybudovat demokratický právní stát. Stačí si do cílů vaší strany vložit záměr, že podpoříte upřesnění, které učiní zákony matematiky nedílnou součástí Zákona, podle kterého budou soudci rozhodovat.

Podmínkou správného chodu justice je, aby zákonné předpisy byly v souladu s Ústavou a Listinou práv. Podle článku Listiny: „Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné“. Jak v Listině, tak v Ústavě je článek: „Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“ Soudci tento článek ignorují. Nerespektují právo občana odmítnout další rozhodování soudce, který již jednou rozhodl. Porušují tím jak Ústavu tak Listinu práv. Nerespektují axiom dvoustupňového soudnictví.

Úpravu zákona nelze v právním státě učinit jednoduchou cestou. Je třeba, aby byl návrh řádně projednán. Proto by se měly všechny politické strany k námětu vyjádřit. Občané váš postoj jistě zaznamenají.

Karel Januška

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Šimáček: Přerušení nově vznikající tradice mě mrzí

22:15 Jiří Šimáček: Přerušení nově vznikající tradice mě mrzí

Vyjádření starosty obce k medializaci nepozvání skupiny Ortel na ŘP 2020