Karel Januška: Parlament a právní stát

05.11.2019 7:33

Osmdesát let po skončení světové války nejsou dodržovaná pravidla, která zajišťují stabilitu státu. Pravda je pro naše zákonodárce a soudce cizí slovo.

Karel Januška: Parlament a právní stát
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška
reklama

Statisíce občanů je ždímáno státními úředníky jen proto, že si naši zástupci v Parlamentu nechtějí přiznat, že justice v totalitě byla zvrácená. Havel dal pardon všem soudcům, a země nyní vzkvétá i pro všechny občany, kterým morálka nic neříká. Nevadí jim, co se v zemi dělo za totality. Televizi a rozhlas uchvátili rétoři z Parlamentu.

Svoboda slova je jenom předpokladem k tomu, aby se z republiky stal právní stát. Ale třicet let ohýbání pravdy, kdy "závazný právní názor" je víc než samotná pravda, z republiky učinilo absurdistán.

Zákonodárci jsou spokojení, protože různá výše pobíraných prebend, (odstupňovaná tím, jak přibližně občané volili) jim zaručuje víc než dostatečnou finanční jistotu. Úplně zapomněli, že by všichni zákonodárci měli mít stejný plat, protože před zákonem jsme si všichni rovni. Aby to moc nekřičelo, tak se vzdali některých výhod, které jim z imunity náleží. Slíbili, že za své přestupky budou policii platit ihned. Místo konkrétního jednání o problémech občanů, řeší problémy své, nebo problémy politických stran, za které nyní sedí v parlamentu.

Problémy občanů řeší tak, aby občané „s právnickým vzděláním“ získali maximální výhody. Stvořili šmejdy, uvrhli děti do postavení dlužníků, z exekutorů učinili vyděrače. Vysoké školy právnického směru vychovávají nedouky, kteří nevědí, že Archimédův zákon mezi zákony patří.

Tito zákonodárci "právníci" sedí v "legislativní radě státu".

Hnutí ANO si vytklo volební cíl:

„Právo a soudy tu nejsou pro právníky, ale pro občany. To neznamená, že musí laik rozumět všem zákonům, ale naopak, že to nepotřebuje. Pokud žije poctivý a slušný život, zákony musejí být na jeho straně, aniž by je musel studovat. A stane-li se mu křivda, u soudu musí najít zastání.“

Na základě tohoto cíle se ANO nejen dostalo do Parlamentu, ale posléze se stalo nejsilnějším subjektem ve vládě. Poslední kroky vlády nedávají jistotu, že Hnutí svým cílům zůstane věrné. Opozice ho nutí ke spolupráci se stranou, která už dávno měla zmizet z politické scény.

Ústavní soud je instituce, která má málo společného s právním státem. Obrnil se nařízením, že pouze advokáti mohou podávat stížnosti k tomuto soudu. Když nezákonnost naleznou, je jejich povinností zrušit zákonná nařízení, které k nezákonnosti vedly. To Ústavní soud nečiní. Teplá místa a obecná úcta k této instituci jim vyhovuje. Spolu s prezidentem jsou zodpovědní za morální stav národa.

Páni zákonodárci. Okamžikem, kdy byla po volbách utvořená nová vláda, je vaší povinností starat se o práva a povinnosti občanů, nikoliv boj o vaše posty a získávání finančních prostředků pro vaši stranu.

Soudcům je třeba připomenout, jaké jsou základní postuláty právního státu. Dovolil jsem si navrhnout potřebné doplnění a úpravu současných právních norem takové, které zaručeně vrátí republiku mezi právní státy:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

(1) Zákony přírodních věd, matematiky, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

(2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

(3) nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),

(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.

§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

§ 6. Lichva je trestný čin. Vláda stanoví k prvnímu lednu každého roku multiplikativní faktor, který určí maximální výši splátek pro každou půjčku.

Přijetím těchto "doplňků" parlamentem se z republiky stane právní demokratický stát. Pravda bude nejvyšším kriteriem každého sporu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za obnovu provozu Porodnice Trutnov

15:49 Petice za obnovu provozu Porodnice Trutnov

My, níže podepsaní občané žádáme členy Zastupitelstva města Trutnova a členy Zastupitelstva Královéh…