Karel Januška: Právo a bezohlednost k občanům

26.12.2019 16:27

Úvaha o činnosti Parlamentu. Poslanecká sněmova jednala o týrání zvířat. Domluvila se na novelizaci zákona o jejich ochraně.

Karel Januška: Právo a bezohlednost k občanům
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Kolik ze současných 281 zákonodárců bychom měli přesvědčit o tom, že pravda je hodnota, za kterou byli naši předchůdci ochotní obětovat své životy?

Vážení senátoři a poslanci. Vy a vaši předchůdci jste vytvořili a schválili zákony, které dovolují nejenom psychicky, ale i materiálně stíhat vaše spoluobčany. Necháváte stíhat voliče, kteří vás posadili do senátorských a poslaneckých křesel. Týrání zvířat je vám přednější, než chránění občanů před jinými občany násilníky. Prebendy ze soudních sporů, které plynou do kapes advokátů a státních úředníků jsou vám milejší, než týrání zvířat.

Kdy pochopíte, že vaše zákonná nařízení v duchu "dluhy se musí platit" jsou v zásadním rozporu s literou Ústavy? Kdy pochopíte, že pravda v justici není prázdný termín? Týrání spoluobčanů může z nedokonalé demokracie učinit diktaturu. Hitlerovo Německo je příkladem.

Moc soudní je v právním státě nadřazená moci výkonné. Totalitní justice podřídila soudce státním úředníkům. Nikoliv objektivní pravda, ale státní zástupci (prokurátoři) si osvojili pravomoc, že budou o pravdě rozhodovat sami. Místo soudnictví, které má respektovat literu Ústavy, máme množství státních úředníků, kteří za pravdu prohlašují to, co si sami určují.

Z ČT a Rozhlasu+ slyšíme nesmyslné ideje. Láska k bližnímu a láska k penězům jsou dvě rozdílné lásky. Rychlé zavedení kapitalistického systému naši republiku nevrátilo mezi státy, kam jsme od středověku až do konce druhé světové války patřili.

Deformované školství nadále produkuje "občany s právnickým vzděláním", kteří objektivní pravdu nemusí respektovat.

Páni zákonodárci. Okamžikem, kdy byla po volbách utvořená nová vláda, je vaší povinností starat se o práva a povinnosti všech občanů, nikoliv bojovat o vaše posty a získávání finančních prostředků pro vaši stranu. Vaše současná činnost ku prospěchu všech občanů bude rozhodovat o vaší budoucnosti. Kritika současné vlády nezvedne vaše preference.

Soudcům je třeba připomenout, jaké jsou základní postuláty právního státu. Soudce se může ke každému sporu vyjádřit pouze jednou (rozhodnout nestranně a nezávisle může jen jedenkrát). Soudce druhého stupně má identické povinnosti jako soudce prvního stupně. Princip "vyloučení třetího účastníka řízení" je znám tisíciletí.

Dovolil jsem si navrhnout potřebné doplnění a úpravu současných právních norem takové, které zaručeně vrátí republiku mezi právní státy. Je ve vaší moci přikázat soudcům, aby rozhodovali spravedlivě. Nikdo jiný to učinit nemůže. Iniciativy občanů jsou zárukou prosperity státu. Státní úředníci do práv občanů nemají co mluvit. Nejenom zvířata, ale také občané mají svá práva. Musí být taková, jaká jsou určená Ústavou a Listinou.

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

(1) Zákony přírodních věd, matematiky, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
(2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
(3) nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),
(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.

§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

§ 6. Lichva je trestný čin. Vláda stanoví podmínky, za kterých se půjčka stává lichvou.

Jestliže si některá strana nebo hnutí dá za cíl přinutit soudce, aby respektovali literu Ústavy, občané-voliči to nepochybně zhodnotí. Přijetím těchto "doplňků" Parlamentem se republika časem stane právním demokratickým státem. Pravda bude nejvyšším kriteriem u každého soudního sporu.

Karel Januška

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

21:28 Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

Možné úvodní kroky pro uvolnění lockdownu, které chce v pondělí Kurzova vláda projednat, jsou velmi …