Karel Wágner: Kdo (ne)uvěří Ivermectinu?

31.01.2022 12:52 | Komentář

Spolu se zatracováním experimentální léčby covidu dehonestovat i léčivo samotné, to je už velký faul.

Karel Wágner: Kdo (ne)uvěří Ivermectinu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Léky, ilustrační foto

Článek Mariany Ryšavé nazvaný Kdo uvěří Ivermectinu?, publikovaný v sobotu 22. 01. 2022 na blogu iDNES, přitáhl pozornost velkého množství čtenářů. Což nasvědčuje tomu, že otázky hromadící se kolem ivermectinu širokou veřejnost u nás stále zajímají. Na tom, že se pustila výtvarná umělkyně a svatební fotografka do vlastního průzkumu, ještě není nic divného, neboť do toho se může pustit každý bloger či blogerka. Trochu mne ovšem zarazilo její prohlášení: „Ve svém průzkumu jsem se nezabývala účinností ivermectinu (k tomu máme vědce a zdravotníky), ale zajímala mě sociální problematika skupiny lidí, kteří této informaci nekriticky uvěřili.“ Neboť na úvod čtenářům předkládá „fakta“, kterými se ve skutečnosti zabývala, pokud je měla roztřídit a pro článek shromáždit

Jinak řečeno, i když se autorka dle svých slov účinností ivermectinu nezabývala, informuje na úvod čtenáře o pochybné účinnosti a škodlivosti ivermectinu, podávaného pacientům s covid-19, tedy o tom, co ona sama považuje za bernou minci. Tak by mohl leckterý čtenář pod jejím článkem čekat odkazy na studie renomovaných vědců s jednoznačnými závěry, případně alespoň nějaký ten důkaz o zmiňovaných podvodech, vědecké studie provázejících. Jenže odkazy vedou namísto k odborné literatuře k názorům autorce blízkým, novináři prezentovaným ve sdělovacích prostředcích, kdy na opačnou stranu spektra staví svérázného pana Flákance. Ale jak se to s tím ivermectinem, opředeným řadou mýtů, vlastně vůbec má?

Především je třeba si připomenout skutečnost, že na celém světě to původně nebyl odpor k vakcínám, ale jejich nedostatek, co při léčení covidu přivedl lékaře a následně i laickou veřejnost k ivermectinu, po 40 let lidmi za jiným účelem užívanému. Léčivé přípravky s obsahem látky ivermectinum ve formě tablet, užívané v humánní medicíně, jsou pod různými názvy registrovány v mnoha zemích světa, včetně několika zemí EU/EHP. Přičemž jsou doporučovány k léčbě celé řady zdravotních problémů, nově se s nimi počítá i při potírání malárie. Je ovšem pravda, že ivermectin není registrován (pokud je mi známo) pro léčbu covid-19 v žádném státě. Proto si také v loňském roce naše Ministerstvo zdravotnictví vyžádalo od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) odborné stanovisko ve věci dočasného povolení distribuce, výdeje a použití přípravků s léčivou látkou ivermectinum, a to pro léčbu pacientů s onemocněním covid-19.

Tak jsme se mohli na stránkách našeho Ministerstva zdravotnictví (ZDE) v jeho Rozhodnutí z března 2021, po tom co obdrželo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, mimo jiné dočíst: „Vzhledem k dobrému bezpečnostnímu profilu, potenciálním, byť robustně nedoloženým klinickým efektem při léčbě COVID-19, představuje ivermectin možnou alternativu při podpůrné léčbě pacientů hospitalizovaných s COVID-19. Používání ivermectinu bylo rovněž plošně zavedeno v Peru, kde byl po zavedení plošného používání ivermektinu pozorován pokles úmrtnosti na COVID-19 (jedná se však o nepřímou korelaci, kterou Ústav uvedl pouze pro ucelenou informaci).“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.