Karol Hrádela: Nerozumím tomu, že stávající vedení ČSSD i KSČM nedalo své funkce k dispozici

27.10.2017 10:40 | Zprávy

Poslanecké volby z hlediska ekonomických přínosů s přihlédnutím k termínu zvolení stávajících předsedů politických stran a hnutí

Karol Hrádela: Nerozumím tomu, že stávající vedení ČSSD i KSČM nedalo své funkce k dispozici
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Výsledky voleb se dají analyzovat různými způsoby. Přestože lze mít k následujícímu srovnání řadu výhrad, jeden z nejlepších způsobů je posouzení výsledků voleb z hlediska dopadů voleb na ekonomiku politických stran za jejich jednotlivých předsedů a jejich vedení. Lze tak zjistit, zda politika toho kterého vedení byla či je pro stranu přínosem, zda se projevovala neutrálně či nasměrovala perspektivu strany tzv. do kytiček, ke kterým budou chodit pozůstalí vzpomínat na zašlé časy a říkat si zde, jak je osud nespravedlivý. S dosti vysokou pravděpodobností toto čeká české parlamentní tzv. levicové strany. Jejich členové se nedokáží či možná bojí pohlédnout pravdě do očí a postavit se proti dlouhodobému negativnímu trendu v hospodaření stran, který může vést i k tomu, že za krátko tito strany nemusí být ani zvolené do parlamentu. Chování řady jejich funkcionářů mi připomíná více než pštrosa schovávajícího hlavu do písku tanečníky tančící na Titaniku v době, kdy se loď potápěla, či osoby řídící se heslem: Po nás potopa, případně Proč si pálit prsty.

Nerozumím tomu, že stávající vedení ČSSD i KSČM nedalo své funkce k dispozici, že se razantní řešení odkládá na dobu, kdy již možná bude zbytečné cokoliv dělat… Pojďme k číslům.

K posouzení ekonomického přínosu jsem zohlednil, co přináší výsledek voleb pro financování politických stran, tj. příjmy stran dle § 17 odstavce 8 písmeno a, b) zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, tj. zohledňoval jsem pouze a) příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na úhradu volebních nákladů, a b) příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na činnost strany a hnutí (dále jen "příspěvek na činnost").

Politické straně, politickému hnutí nebo koalici, která ve volbách získala nejméně 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů, bude za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu uhrazeno 100 Kč jako příspěvek na úhradu volebních nákladů dle § 85 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky.

Příspěvek na činnost upravuje zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích v § 20. Zahrnuje stálý příspěvek a příspěvek na mandát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla