Karol Hrádela: Přes řadu výhrad k činnosti našeho Ústavního soudu mu jako celku věřím

19.02.2016 19:21

Advokát se vyjadřuje k průlomovému rozhodnutí, kdy mniši vysoudili majetek soukromé firmy:

Karol Hrádela: Přes řadu výhrad k činnosti našeho Ústavního soudu mu jako celku věřím
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Vše ohledně vydání majetku ze soukromého vlastnictví církevní právnické osobě nemusí být tak jednoznačné, jak se tvrdí v tisku a jak uvádějí někteří kritici tohoto vydání. Nelze vyloučit ani odlišné rozhodnutí Ústavního soudu, které může spornému vydání majetku zabránit a ochránit soukromého investora a zabránit dalším křivdám.

Tato možnost existuje, přestože úspěšnost ústavních stížností je po výměně ústavních soudců v posledních letech výrazně pod dřívějším průměrem.

Zrovna dnes jsem četl článek, kde na základě dále uvedeného judikátu autor upozorňoval, že Ústavní soud zdůraznil potřebu chránit dobrou víru nabyvatele a kritizoval postup obecných soudů včetně Nejvyššího soudu. Text nálezu Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 247/14 je dostupný na http://www.usoud.cz/…/obecne-soudy-jsou-povinny-dusledne-p…/

Přes řadu výhrad k činnosti našeho Ústavního soudu mu jako celku věřím a vážím si práce nejen jeho soudců, ale i ostatních zaměstnanců. Jsem přesvědčen, že pokud by nebyl tak strašně zahlcen, že by i jeho judikatura byla propracovanější a občas by nebyly rozpory mezi jeho rozhodnutími.

Myslím, že by bylo konečně v zájmu občanů vhodné změnit i zákon o Ústavním soudu a vynaložit více prostředků na jeho činnost. Zaslouží si to. Bylo by to navíc ku prospěchu všech. Nevylučuji tak, že může dojít i ke změně rozhodnutí ve věci vydávání církevního majetku, jen je nutné včas reagovat i vůči katastrálnímu úřadu atd. Závisí dle mne vše i na tom, jak bylo postupováno v dřívějších řízeních.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…