Kateřina Březová: Daň za znečišťování nemohou platit lidé

26.09.2011 13:47 | Zprávy

Domácí energetické firmy získají zhruba třetinu všech emisních povolenek do roku 2020 zdarma - to je definitivní rozhodnutí vlády. Emisní povolenky rozdané zdarma by ale mohly například pomoci zateplit všechny domy ve třech krajích republiky či výrazně pomoci ve školství, zdravotnictví či dopravě.

Kateřina Březová: Daň za znečišťování nemohou platit lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Březová

Místo toho budou směřovat na podporu investic, o jejichž efektivitě i přínosu pro občany i stát je možno značně pochybovat. Zavede se navíc uhlíková daň, která v konečném důsledku postihne zejména domácnosti, podnikatele a malé firmy.

„Geniální" plán vymyslela tři česká ministerstva: dohodly se, že český stát využije naplno výjimku rozdat část emisních povolenek zdarma v období 2013-2020 a současně naplno nevyužije výjimku z placení uhlíkové daně. Od 1. ledna 2013 se tak zvýší uhlíková daň na uhlí.
Co to znamená? Především to, že největší domácí energetické firmy ušetří zhruba 47,5 miliardy korun, které by jinak musely věnovat na nákup emisních povolenek. Například největší příjemce povolenek v Česku, elektrárenská společnost ČEZ, tak může zdarma získat zhruba 80 milionů kusů povolenek, což při dnešních cenách povolenek činí zhruba 26,6 miliardy korun. Miliardy korun ušetří i další velké energetické společnosti jako těžební společnost Sokolovská uhelná nebo ocelárny ArcelorMittal Ostrava. 

Uhlíková daň z uhlí by měla od roku 2013 posílit rozpočtové příjmy ročně o 5-7 miliard korun, to ovšem zaplatí převážně podnikatelé a všechny domácnosti, na které se daň za znečišťování prostředí vztahuje. Pro elektrárny, teplárny a další velké znečišťovatele zůstane v platnosti systém emisních povolenek. O konkrétní výši uhlíkové daně vláda rozhodne do konce roku.

Systém obchodování s povolenkami pokrývá asi polovinu všech emisí Evropské unie, přičemž v odvětvích pokrytých EU-ETS by mělo dojít k 21 % snížení emisí v roce 2020 oproti roku 2005, zatímco ve všech ostatních sektorech se emise sníží jen o 10 %.

Dosud dostávaly všechny podniky (průmysl a energetika) emisní povolenky bezplatně na základě historických emisí, v druhém obchodovacím období 2008-2012 to je za ČR celkem 85,4 mil. povolenek ročně. V roce 2013 bude celkové množství povolenek pro ČR cca 82 mil. a bude postupně klesat na 77 mil. Za celé třetí obchodovací období, v roce 2020, to tedy je přibližně 640 mil. povolenek, z nichž se průmyslu (teplárny, ocelárny, sklárny, atd.) přidělí zdarma cca 250 mil. (39 %) podle předem stanovených harmonizovaných pravidel, povolenky nerozdělené zdarma stát prodá v aukcích (cca 280 mil.).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Vyděrač?

8:11 Vladimír Ustyanovič: Vyděrač?

Zelenskyj hrozí poslancům, kteří nebudou souhlasit s ratifikací dohody o minerálech. Poslanci, kteří…