KohoVolit.eu: Volební kalkulačku už použilo 700 000 lidí. Jak zamíchá s volbami?

29.11.2012 14:56

Volební kalkulačku použilo měsíc a půl před prezidentskými volbami více než 700 000 lidí. Její tvůrci na základě předchozích zkušeností odhadují, že tento počet do voleb naroste na 1 500 000 lidí. To je téměř 30 % předpokládaného počtu voličů a více, než je součet preferencí posledních šesti kandidátů podle nejnovějšího průzkumu. Odborníci se proto ptají, jak může ovlivnit výsledky voleb. Volební kalkulačky vyvíjí už od roku 2006 sdružení KohoVolit.eu.

KohoVolit.eu: Volební kalkulačku už použilo 700 000 lidí. Jak zamíchá s volbami?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Karel Kouba, vedoucí Katedry politologie v Hradci Králové k tomu říká: „Voliči se obecně nerozhodují příliš racionálně a nemají čas číst dlouhé volební programy. Volební kalkulačka je proto velmi užitečný nástroj, ukazuje názory všech kandidátů jednoduše, přehledně a na jednom místě. Voliči, kteří mají jasného favorita, se zřejmě nenechají zviklat. Může ale ovlivnit nerozhodnuté voliče.“

Kamil Gregor, analytik sdružení KohoVolit.eu k tomu říká: „Výzkumy z vyspělých zemí ukazují, že Volební kalkulačky výsledky voleb ovlivňují. Například v Nizozemsku je běžně použije i více než polovina voličů. V některých německých zemích je to více než třetina. Obecně zvyšují zájem o volby a volební účast a mohou pomoci novým stranám či kandidátům, o jejichž názorech voliči neměli přehled. Na Masarykově univerzitě se nyní připravuje první studie, která by měla zachytit vliv Volební kalkulačky u nás.“

A koho by měli volit samotní kandidáti? „Jan Fischer, který v tuto chvíli vede v průzkumech, se paradoxně nejvíce názorově shoduje se svým hlavním soupeřem Milošem Zemanem (SPOZ). Současný prezident Václav Klaus sice nedávno podpořil Miloše Zemana, ovšem názorově se s ním shoduje jen velmi málo. Nejbližší mu je Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS), obecně ale názorově příliš blízko k žádnému ze současných kandidátů.“ dodává Kamil Gregor.

Odpovědi do Volební kalkulačky poskytují samotní kandidáti. Odpovědi Václava Klause odhadli analytici KohoVolit.eu podle jeho předchozích kroků a vyjádření, shoda proto nemusí být zcela přesná. Shoda je vypočítána z odpovědí „Ano“, „Ne“ a „Nevím“ na 45 otázek. Za každou shodnou odpověď je připočten jeden kladný bod a za každou opačnou odpověď jeden záporný bod. Výsledek je vydělen počtem otázek, na něž oba kandidáti odpověděli jinak než

„Nevím“. Shoda může být proto i záporná.

Přehled shody najdete v přiložené excelové tabulce nebo si ji můžete stáhnout zde:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Asva5SIBKjNudDNpS3F0U1dsLVdDOUMtV0Y5cGpSUnc

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…