Křesťané a křesťanky za přijetí Istanbulské úmluvy

19. 10. 2018 20:27

V posledních několika měsících se stáváme svědky toho, jak se představitelé různých církví snaží zmařit ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy (resp. Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí).

Křesťané a křesťanky za přijetí Istanbulské úmluvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha panenky Marie
reklama

Vážení poslanci, vážené poslankyně,

v posledních několika měsících se stáváme svědky toho, jak se představitelé různých církví snaží zmařit ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy (resp. Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí). Používají k tomu různé dezinterpretace, polopravdy i vyložené lži. Věcná diskuze o tom, zda by měla být Úmluva přijata a co nového České republice může přinést, se tak zcela vytratila.

Místo toho jsme oficiálními církevními představiteli strašeni hrůzami tzv. "genderové ideologie", přestože gender (nebo také rod) je především neutrální pojem pocházející ze sociálních věd, který nám umožňuje pojmenovávat odlišné role mužů a žen ve společnosti. "Strašení genderem" pak zcela zamlžilo to, o co jde především: debatu o násilí na ženách, v níž má pojem “gender” sloužit jako nástroj k přesnějšímu pojmenování problému.

Jako křesťané a křesťanky nechceme po vzoru církevních hierarchů před tímto problémem zavírat oči nebo ho jakkoli zjednodušovat. Domácí násilí zažije v České republice každá šestá žena. Istanbulská úmluva pomáhá nejen řešit jeho následky (např. mluví o zřizování azylových domů pro jeho oběti), její význam spočívá především v tom, že se zaměřuje na jeho prevenci. Zde operuje s pojmem “genderově podmíněné násilí”, který umožňuje zahlédnout kořeny problému tam, kde skutečně jsou - ty se totiž nenacházejí v pornografii (jak v pořadu Vertikála naznačuje biskupský vikář Jan Balík), ale v nerovnosti mezi ženami a muži.

Existují navíc důvodná podezření, že chování oficiálních církevních představitelů bojujících proti přijetí Úmluvy je třeba chápat v kontextu mnohem širší kampaně, na níž se podílejí konzervativní náboženské skupiny různých křesťanských denominací v Evropě a jejichž protesty, pochody a referenda podporuje lobbingová skupina Agenda for Europe. Jejímu fungování a financování se nedávno věnovalo v obsáhlé zprávě Evropské parlamentní fórum o populaci a rozvoji. Výsledkem této masivní kampaně pak nemá být vzdělávání nebo prevence násilí na ženách, ale rozdělování společnosti a upevňování mocenských pozic konzervativními silami. Místo pomoci obětem násilí a snahy o jeho prevenci jsou tak v církvi rozdávány manipulativní letáky a pronášena fantasmagorická kázání.

Jako křesťané a křesťanky k tomu proto nemůže mlčet a vyzýváme vás, abyste v co nejkratší lhůtě ratifikovali Istanbulskou úmluvu.

Dopis můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Horký: Matička Evropa doufá v zázrak

22:02 Miloš Horký: Matička Evropa doufá v zázrak

Členské státy by měly nemilosrdně „přitlačit“ Evropskou komisi „ke zdi“, aby vyjednala zcela mimořád…