Lékaři nemocnice v Kroměříži: Kroměřížskou nemocnici nedáme

09.03.2018 18:22 | Zprávy

Situaci v současném nemocničním zdravotnictví lze označit spoustou přívlastků. V žádném případě ji ale nelze považovat za dlouhodobě udržitelnou, pro zdravotnické zaměstnance dlouhodobě perspektivní, odpovídajícím způsobem financovanou či dokonce harmonicky fungující. Důvodů je celá řada.

Lékaři nemocnice v Kroměříži: Kroměřížskou nemocnici nedáme
Foto: Kroměřížská nemocnice
Popisek: Kroměřížská nemocnice.

Přesto je české nemocniční zdravotnictví stále unikátní svou kombinací mimořádně vysoké úrovně kvality a jeho ve světě nevídané dostupnosti.

Jak je možné, že zásadně podfinancovaný systém nemocničního zdravotnictví je schopen poskytovat vysoce kvalitní a dostupnou zdravotní péči? Jediným možným vysvětlením je velké osobní nasazení zdravotníků, kteří jsou stále ještě ochotni trávit v nemocnici těžko uvěřitelné počty přesčasových hodin za zcela neodpovídající finanční ohodnocení.

Chod každé nemocnice je závislý na ochotě zdravotníků "skousnout" kombinaci vysoké míry zodpovědnosti, stresujících vypjatých situací, množství přesčasové práce a tristního finančního ohodnocení. Stabilita zdravotnických týmů jednotlivých oddělení nemocnice závisí na velmi křehké rovnováze, kterou dokáže ohrozit odchod byť jediného zdravotníka. V praxi jsou zcela reálné situace, kdy odchod jedné zdravotní sestry či lékaře způsobí nutnost uzavření části nebo i celého lůžkového oddělení.

V případě zdravotnického zařízení velikosti Kroměřížské nemocnice a.s., která může na trhu práce jen těžko konkurovat platovými podmínkami, jsou pro personální stabilitu důležité především vazby na lokalitu - jinými slovy kroměřížští zdravotníci pracují v místní nemocnici hlavně proto, že bydlí v Kroměříži a blízkém okolí. Jsou "vychováni" na zdejších pracovištích a mají ke Kroměřížské nemocnici osobní vztah.

V současné době poskytuje Kroměřížská nemocnice základní a specializovanou zdravotní péči v rozsahu a kvalitě, která plně odpovídá potřebám a nárokům spádového území nemocnice. Málo je znám fakt, že v České republice je 70% z celkového počtu ošetřených či hospitalizovaných pacientů ošetřováno právě v menších nemocnicích jakou je Kroměřížská nemocnice. Zbylých 30 % je ošetřeno ve velkých fakultních či krajských nemocnicích. Opačný je ale poměr finančních nákladů za zdravotní péči. Přibližně 70 % objemu financí za péči proudí do velkých nemocnic a jen zbylých 30 % se dělí mezi malé nemocnice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Piráti jako jednotka politické hlouposti

10:17 Jiří Paroubek: Piráti jako jednotka politické hlouposti

S jistým úžasem jsem zhlédl vyjádření lídra pirátské strany Hřiba po jednání s prezidentem republiky…