Leo Pavlát: Zkouška dospělosti po česku

10.05.2012 23:02

České státní maturity vstoupily letos do druhého roku své existence. Celý tento podnik zatím přišel na přibližně jednu miliardu korun a každý další rok se načítají další stovky miliónů – jen v letošním roce jich bude tři sta. Nyní se státní maturity, rozdělené na dvě úrovně, přesto se stejnou platností, stávají zavedenou praxí.

Leo Pavlát: Zkouška dospělosti po česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

A tu je zcela zřejmé, že pramalý respekt k maturantům i pedagogům, selhání a nedomyšlenosti v podání státní instituce CERMAT, která za průběh maturit odpovídá, se staly průvodním jevem českých zkoušek dospělosti.

Protestní dopis, bouře na facebooku – takový je zatím výsledek letošní písemné zkoušky z vyšší úrovně matematiky. Z těch, kdo z ní maturují, si jen kolem 4 % zvolilo tento náročnější způsob ověření znalostí.

Kromě uspokojení osobní ctižádosti či zvýšení prestiže školy však takové rozhodnutí žádný význam nemá. Vyšší úroveň státní maturity, což platí obecně, totiž až na nemnohé výjimky nezajišťuje ani automatické přijetí na vysokou školu. K čemu tedy taková zkouška, když jí nevěří sám český školský systém?

Nečetní maturanti, kteří si letos zvolili těžší zkoušku z matematiky – a jsou to nepochybně jenom ti, kdo jsou v ní dosud úspěšní a mají o ni zájem – však za svůj idealismus budou nejspíš pykat. Podle veřejného vyjádření, za něž se postavila jejich významná část, byli při písemném testu podvedeni.

Když se loni v prosinci rozhodovali pro tento typ zkoušky, činili tak na základě zkušenosti s ilustračními testy CERMATu, které měly vyjadřovat míru složitosti úloh, jejich typ i dát představu o času vyhrazeném pro řešení. Nyní studenti argumentují, že maturitní příklady byly ve všech ohledech jiné, navíc nesrovnatelně obtížnější oproti loňským, přestože meziroční srovnatelnost maturit je jedním ze základních kritérií CERMATu.

„Kde jsme se, prosím,“ ptají se studenti CERMATu v otevřeném dopisu, „měli s těmito příklady setkat, když nejsou předmětem publikací, určených k přípravě na maturitu, když nejsou v osnovách škol, v učebnicích matematiky, a dokonce ani ve vašich přípravných či předešlých testech?“

Zda byly testy opravdu nepřiměřeně zvoleny, to se ukáže již po 15. květnu, až budou zveřejněny jejich výsledky. Pokud budou výrazně horší než loni, svědčilo by to o nevěrohodnosti celého konceptu státních maturit. Sotva se totiž dá předpokládat, že v celostátním měřítku i měřítku jednotlivých škol bude jeden maturitní ročník významně slabší než ten minulý.

Co zato zůstává jistotou, je nedůstojný průběh písemných testů. Pokud si snad někdo při výpočtu uvědomil chybu a chtěl ji opravit, neměl kde. Pod zadáním příkladu zůstávalo na papíru místo právě jen pro jeden možný zápis. Jestliže maturanti nesměli loni během testu odejít na toaletu, letos jim to již bylo dovoleno – ovšem bez toho, že by se směli ke svému testu vrátit. Vskutku invenční vylepšení CERMATu.

Na stole nesměli mít studenti během písemky ani láhev vody – prý se tím mělo bránit podvodům. Zato komisaři – pedagogové vyslaní do jiných škol, aby zde osobně dohlíželi na řádný průběh maturit – místy podle studentů při písemných testech chyběli.

Jak řečeno, maturitě se říká zkouška dospělosti. V českých poměrech chápejme toto spojení i jako uvedení mladých lidí do světa chaosu a licoměrnosti. Světa, v němž to, za co se utratily a ještě utratí obrovské peníze, nepřesvědčuje o své prospěšnosti. Světa svévole, který nerespektuje vlastní pravidla. Světa, který na mladé lidi nahlíží jako na podvodníky, ačkoliv sám fair play nehraje. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

21:37 Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

Pamatuji doby, kdy byl metrák kvalitního hnědého ořechu za 12 korun. Pamatuji i doby, kdy jsme plati…