„Jsme hrdí, že Liberální institut se i v dalším roce může jako spoluautorská organizace podílet na vydání této skvělé publikace. Výsledky ukazují, že Česká republika se zlepšuje nejen relativně vůči ostatním státům, ale také v absolutním bodovém zisku. Letos to stačí na sdílené třicáté místo se Španělskem a Bahrainem (jenž udělal obrovský skok z loňského 48. místa). Pokud politici odolají chuti regulovat každičký krok našich životů, můžeme se v žebříčku posouvat výše i nadále,“ říká ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
„V České republice se nežije špatně. To ale neznamená, že bychom měli usnout na vavřínech, stále je co vylepšovat. Žijeme v klidné zemi s krásnou přírodou, bohatou historií a šikovnými lidmi a je škoda, že k tomuto vzácnému mixu nejsme schopni přidat více svobody, a uvolnit tak neskutečný potenciál, který zde dřímá,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal.
„Česká republika dosáhla v nejnovějším vydání Indexu ekonomické svobody svého dosud nejlepšího umístění. Zatímco v roce 1990 obsadilo tehdejší Československo 101. příčku, za přibližně čtvrtstoletí nástupnická Česká republika přeskočila zhruba sedmdesátku zemí a nyní se ocitá na třicátém místě. Polepšuje si navíc i v posledních letech, jelikož třeba v roce 2010 obsadila stále až 52. pozici,“ zasadil žebříček do historického kontextu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Hong Kong a Singapur jsou znovu na špici indexu a pokračují tak v nepřerušené řadě svých prvních, resp. druhých míst. Nový Zéland, Švýcarsko, Irsko, Spojen státy, Gruzie, Mauritius, Velká Británie, Austrálie a Kanada (na sdíleném 10. místě) zakončují první desítku.
Zprávu za rok 2018 připravili James Gwartney, Florida State University; Robert A. Lawson a Ryan Murphy ze Southern Methodist University a Joshua Hall, West Virginia University.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV