Libor Dvořák: Právní souboj vede Rusko a Ukrajina o údajné masové hroby

02.10.2014 12:20

„To my ne, to oni,“ jako by si na dálku řekli představitelé justičních a vyšetřovacích orgánů Ruska a Ukrajiny.

Libor Dvořák: Právní souboj vede Rusko a Ukrajina o údajné masové hroby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ženy připomínající si památku obětí současného konfliktu na východě Ukrajiny

Vše se děje v souvislosti s nálezem hromadných hrobů na území Doněcké oblasti Ukrajiny v místech, kde ještě před dvěma týdny operovali příslušníci ukrajinské Národní gardy, jak jsme o tom ostatně referovali už včera.

Na výsledky zatím nepotvrzených aktů vraždění a mučení východoukrajinských občanů bojovníky praporu Ajdar toto pondělí reagoval Vyšetřovací výbor Ruské federace, který začal šetřit trestní případ genocidy rusky mluvícího obyvatelstva Donbasu.

Zmíněný výbor je toho názoru, že počínaje 12. dubnem letošního roku až do této chvíle „nezjištěné osoby z řad nejvyššího vojenského a politického vedení Ukrajiny“ vydávaly a vydávají pokyny k likvidaci právě ruskojazyčného obyvatelstva zmíněného regionu.

Vraždění těchto lidí se prý odehrávalo prostřednictvím raketometných systémů Grad a Uragán, s pomocí neřízených leteckých raket vzduch-země a dalších nesofistikovaných zbraní, jež nejsou schopny vyhledávat konkrétní cíle a zasažené teritorium ničí plošně.

Generální prokuratura Ukrajiny na tento postup Moskvy dnes odpověděla zahájením trestního stíhání proti těm pracovníkům Vyšetřovacího výboru RF, kteří mají „případ ukrajinské genocidy nositelů ruštiny na východní Ukrajině“ přímo na starost.

Uplatněné paragrafy ukrajinského trestního řádu mluví o „napomáhání činnosti teroristické organizace“, „nepřípustném zasahování do aktivit justičních orgánů země“ a „ovlivňování práce ukrajinských státních činitelů“.

Kdyby nešlo o tragédii, po dlouhé měsíce odnášející životy na obou stranách konfliktu, byla by to žabomyší válka, která nic vyřešit nemůže. Ruská strana dnes mluví o „neadekvátnosti“ ukrajinské reakce na včerejší kroky Vyšetřovacího výboru RF, o snaze maskovat „nepopiratelný fakt genocidy“ a hrozí dalším trestním stíháním již zmiňovaných „nezjištěných osob“.

Jurisdikčně-diplomatická válka by se tak v následujících dnech mohla rozběhnout na plné obrátky, aniž by ovšem řešila základní problém konfliktu: Jak zastavit boje na východě Ukrajiny a jak Rusko přimět k tomu, aby se konečně přestalo vměšovat do vnitřních záležitostí sousedního suverénního státu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Černý mrak nad Auschwitz-Birkenau

21:37 Přemysl Votava: Černý mrak nad Auschwitz-Birkenau

Kráčíme Prahou a jen malé mosazné kostky v chodníku, nám připomínají naše židovské spoluobčany. Za n…