Poslední balíček těchto opatření je jednoznačnou odpovědí na pokračující ruskou podporu separatistů na východě Ukrajiny a samozřejmě na zkázu malajsijského boeingu, která znamenala zmaření téměř tří stovek lidských životů. Ostatně jak se zdá, právě tragédie letu HN17 se pro Západ stala katalyzátorem, který vyvolal zcela zřejmé přitvrzení původně dosti mírných sankcí.
Nejnovější opatření mimo jiné obsahují embargo zbrojních dodávek do Ruska a naopak dovoz ruských zbraní, omezení vývozu technologií pro průzkum nových nalezišť energetických surovin a zákaz vstupu řady ruských bank na evropské finanční trhy.
Otázkou teď je, koho tato opatření zasáhnou víc. Co do velikosti není ruská ekonomika nikterak ohromující a je srovnatelná s hospodářstvím například italským. Rusko ovšem disponuje obrovskými zásobami energetických zdrojů, a to je v tuto chvíli zřejmě jeho největší zbraň. Zajímavé totiž je, že Západ drakonicky omezil vývoz svých těžařských technologií do Ruska, ale zatím nehodlá stejně razantně omezovat svůj odběr ruské ropy a zemního plynu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.