Lída Rakušanová: Břidlicová horečka táhne Evropou

10.03.2012 14:40 | Zprávy

V pokojném východočeském Náchodě to vřelo: na 500 lidí tam demonstrovalo proti plánům australsko americké firmy BASGAS prozkoumat v regionu vydatnost tamních ložisek břidlicového plynu. Kilometry hluboké průzkumné vrty by se měly dělat v oblasti velké necelých 800 kilometrů čtverečních, od Broumovska až po Krkonošský Národní Park.

Lída Rakušanová: Břidlicová horečka táhne Evropou
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto břidlice

Ministerstvo životního prostředí se záměrem těžařů souhlasí. Náchodští zastupitelé a s nimi i řada občanů se ale bouří, protože se obávají, že po průzkumu už by případnou těžbu nikdo nezastavil a hrozilo by nebezpečí kontaminace spodních vod v celém regionu.

Celé to silně připomíná protesty, které v 90. letech vypukly na Šumavě, kde kanadští těžaři prováděli u Kašperských Hor průzkum tamních hlubinných ložisek zlata a chtěli je vytěžit pomocí chemikálií, pumpovaných pod zem. „Šumava nad zlato“, znělo tehdy heslo protestujících obyvatel, a ačkoliv jim těžaři slibovali doslova zlaté zítřky, museli nakonec odejít s nepořízenou. Táhlo se to ovšem řadu let a často to bylo, jak se říká, „na hraně“.

Také břidlicový plyn se musí těžit z velkých hloubek. A také k jeho těžbě je třeba použít chemikálie. Tentokrát to ale budou mít postižené obce se svými protesty podstatně složitější: ložiska tamního břidlicového plynu jsou totiž součástí rozsáhlé podzemní pánve, rozprostírající se převážně v sousedním Polsku. Vydatnost tamních ložisek se odhaduje na skoro jeden a půl bilionu kubických metrů. A severoamerické těžařské koncerny, které mají s těžbou břidlicových plynů zkušenosti a vlastní i potřebnou technologii, tam už před několika lety stály frontu na práva k těžbě. Od roku 2010 tam tři americké a jedna kanadská společnost provádějí průzkumné vrty, řada dalších k tomu od polského ministerstva životního prostředí už obdržela povolení. A Poláci se cítí jako budoucí plynoví magnáti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…