A to přesto, že se týká odhadem čtvrt milionu občanů České republiky. 8. dubna slaví totiž svůj mezinárodní den Romové. A to na počest vzniku Mezinárodní romské unie, kterou romské organizace založily 8. dubna 1971 v Londýně.
Celkem žije dnes v Evropě kolem 12 milionů Romů a mezinárodní organizace jako je Amnesty International nebo Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vyzývají k 8. dubnu pravidelně evropské státy, aby důrazněji prosazovaly opatření proti diskriminaci této největší a zároveň nejvíc znevýhodňované menšiny v Evropě. Podle Amnesty International jsou tisíce Romů v Evropě ohroženy vysídlením a jejich sociální a ekonomická situace se výrazně liší od situace většinového obyvatelstva: jen 38 procent Romů v Evropě má práci, každý třetí Rom nechodil do školy ani šest let, 15 procent jich neumí číst a psát. A každý pátý se stal obětí rasisticky motivovaného zločinu. Na papíře sice od loňska existuje unijní rámec pro národní strategie k integraci Romů, ale v praxi se zdá, že se situace spíš zhoršuje. Stačí vzpomenout si na Šluknovsko.
A přesto se na severu Čech odehrálo v předvečer letošního romského svátku cosi, co nepochybně stojí za pozornost. Když v sobotu pochodovali kolem zchátralých paneláků v Chánově nacionalisté z Dělnické strany s protiromskými transparenty a hesly, postarali se místní Romové sami o to, aby mezi nimi a místními obyvateli nedošlo k potyčkám. Část jich v reflexních vestách udržovala pořádek, zklidňovala emoce. Jak se posléze ukázalo, nebyla to náhoda, ale strategie, na které se s Romy předem dohodla policie. Ta sice na místě měla své lidi také, ale většina jich zůstala v záloze za sídlištěm. V ohništi potenciálního konfliktu nebyli třeba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz