Respektive jsou to jména, o kterých se veřejnost dozvěděla, protože se o nich mluvilo v médiích.
Policejní špičky přesto nepřipouštějí, že by se dělo něco mimořádného: ředitel protikorupční policie Martinec tvrdil ještě loni na podzim, že ze čtyř set policistů, které Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality má, jich ke konci loňského roku odešlo pouze deset, z nichž pět jich prý šlo regulérně do důchodu. Což na první pohled opravdu nevypadá nijak dramaticky.
Podle Zdeňka Ondráčka, který nedávno u protikorupční policie dokázal jako vyšetřovatel dotáhnout případ někdejšího šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Dohnala nejen před soud, ale až k podmíněnému rozsudku, takže Dohnal musel odstoupit, vypadá ovšem realita podstatně jinak. Podle Ondráčkových slov ve včerejším televizním Hydeparku se z těchto necelých čtyř stovek lidí v rámci celé republiky zabývá korupcí povětšinou pouze Odbor korupce a ochrany zájmů Evropské unie, který má zaměstnanců plus mínus čtyřicet. Z toho polovinu vyšetřovatelů a polovinu pracovníků operativy. Takže na vyšetřování korupce zbývá všeho všudy dvacet policistů, z nichž ale polovina nemá podle Ondráčkových poznatků ani dost zkušeností, ani odpovídající vzdělání. A to v tom smyslu, že sice mají vysokoškolský diplom, ovšem například ze zemědělské fakulty nebo z teologie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz