Ľubomír Huďo: Slovensko-ukrajinská idylka, lichvář v objetí s fašistou

26.08.2016 15:33 | Zprávy

Ľubomír Huďo si všímá ukázkové názorové spřízněnosti politické a mediální mašinérie na Slovensku ve vztahu k současnému ukrajinskému vedení a nachází i další společné rysy prezidentů obou zemí.

Ľubomír Huďo: Slovensko-ukrajinská idylka, lichvář v objetí s fašistou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Kiska

Prezidenti Andrej Kiska a Petro Porošenko v rámci idylických vztahů na trase Bratislava - Kyjev spolu telefonovali před blížícím se zářijovým summitem Evropské unie ve slovenské metropoli, aby se vzájemně ujistili o nehynoucí družbě bratrských prezidentů.

Není divu, vždyť je spojuje společné poslání - sloužit americkému Velkému bratrovi i přes mrtvoly (v ukrajinském případě) a přes otrocké přisluhování (ve slovenském případě). Andrej Kiska plně chápe kroky ukrajinského kolegy, ať již v politickém či ekonomickém smyslu. Oba disponují pěkným majetkem a zobou z jedné ruky, která je krmí, tak proč by jako mocnáři na nejvyšším postu neohlupovali důvěřivé občany – navíc, když jim v tom úspěšně asistují mediální kolosy.

Za Washington a Brusel

Andrej i Petro si náramně rozumějí pokud jde o hysterickou rusofobii a přesvědčení, že Severoatlantická aliance je garantem míru, stability a bezpečnosti i kdyby neměl zůstat kámen na kameni - a nemá žádnou alternativu. Základny, jednotky NATO a američtí instruktoři jsou vítáni a vnímáni jako ochránci a zachránci svobody. V tomto postoji jsou oba prezidenti přímo jednovaječnými dvojčaty.

A samozřejmě nesmí chybět ani jejich vzájemná oddanost komisařům v Bruselu. Ukrajinský prezident v telefonátu vyjádřil naději, že Bratislava podpoří eurointegrační snahy Kyjeva, především nyní, kdy je Slovensko předsedající zemí Evropské unie. Kromě toho Porošenko očekává slovenskou podporu v zavedení bezvízového režimu pro ukrajinské občany již v blízké budoucnosti.

Pokud jde postoj ukrajinského obyvatelstva, tak podle nedávného průzkumu veřejného mínění v případě, že by se konalo referendum o vstupu do NATO, by 37,7 procent lidí by hlasovalo pro vstup Ukrajiny do aliance, ale 38,2 procent by bylo proti a 9,7 procent na otázku neumělo odpovědět. V podobném referendu o vstupu do EU by členství v unii podpořilo 47,3 procent lidí, proti by hlasovalo 31,1 procent, přičemž 12,5 procenta lidí by referendum ignorovalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…