Lubomír Man: Jediní čeští poražení zápasu Rangers – Slavia

21.03.2021 9:09

Není na tom příliš dobře, ba co víc je na tom příliš špatně člověk, který si pamatuje příliš mnoho.

Lubomír Man: Jediní čeští poražení zápasu Rangers – Slavia
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man
reklama

Který si pamatuje, jak reportovali fotbalové či hokejové zápasy Josef Laufer, Štefan Mašlonka, Stanislav Zikmund, Gabo Zelenay, Vít Holubec, Karol Polák, Štěpán Škorpil, Pavel Čapek a řada reportérů dalších a dalších. Kdy se k požitku diváka či posluchače ze hry přidával i požitek z krásného slova i krásné češtiny člověka, který vám sportovní představení přibližoval. Kdy hlas sportovního reportéra měl ještě takovou sílu, že vás zastavil na chodníku a přinutil vás stát na něm věčnost a z otevřeného okna blízkého domu poslouchat přenos fotbalového zápasu našich třeba z hřiště Hohe Warte ve Vídni či Ferencvárosu v Budapešti. A to nikoli jen proto, že jste byli tak dychtiví dovědět se konečný výsledek onoho zápasu, ale on vaše nohy přibil k zemi i reportérova dikce, to, jaká slova volil a jak neuvěřitelně vás dokázal do zápasu vtáhnout.

To tehdy ještě do mikrofonu mluvil reportér jeden, nejvýše dva, ovšem s tím, že si až po delších svých promluvách mikrofon předávali (Laufer-Mašlonka, Holubec-Polák). Což mělo tu výhodu, že nejen každý jednotlivý reportér, ale i každý z oněch dvou reportérů zmíněných, si za svůj díl reportování nesl svoji odpovědnost, a proto se snažil, stejně jako hráč na hřišti, podat vrcholný výkon

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9827 lidí

Což dnes už neplatí. Dnes platí, že reportéři jsou dva a ti dva si v podstatě před mikrofonem jen tak jakoby po sousedsku klábosí. Jeden řekne větu či dvě a druhý jednu či dvě věty přidá. Načež ten jeden zas cosi řekne a ten druhý mu odpoví. Prostě si vzájemně sdělují své dojmy ze hry, přidávají historii klubů, jejichž mužstva jsou na hřišti, debatují o jejich hráčích, kde už všude hráli a kde ještě budou hrát, diskutují spolu docela jako by zde byli jen jeden pro druhého a zbytek světa je nijak zvlášť nezajímal. A jako by neexistovaly miliony diváků, pro které zde ti dva klábosníci vlastně jsou.

Jak se něco takového mohlo stát?

Nabízím dvě možná vysvětlení a jako první nabízím vysvětlení teoretické. Že totiž kdosi tuze moudrý kdysi usoudil, že jak se to až dosud dělalo, bylo špatně, a že do sportovního přenosu je nutno vnést větší odbornost. Že ne prostě každý sportovní reportér je stoprocentním odborníkem na všechny sporty, které reportuje, a proto že je nutno k němu přiřadit odbornou sílu, která svými čistě odbornými poznámkami a znalostmi či psychologickými postřehy bude doplňovat reportování onoho reportéra hlavního.

Anebo to takto nebylo a celá věc s dvěma klábosícími reportéry vznikla z čistě praktických příčin. Hleďte: na světě jsou pluky bývalých fotbalistů, hokejistů, házenkářů, lyžařů a dalších, z nichž někteří nemají momentálně do čeho píchnout, a z titulu své někdejší sportovní slávy mají za to, že sport, kterému své nejlepší roky obětovali, je jaksi povinen poskytnout jim pracovní příležitost a uplatnění, i když na jejich poháry už sedá prach. Nu a když tady třeba i jen teoreticky existuje potřeba sportovních specialistů v televizi, tak aspoň hrstku oněch „jensportovců“ tam strčíme. Vlk se nažere, koza zůstane celá a věc bude vyřešena.

Jak?

To jsme slyšeli včera při přenosu zápasu z Glasgow. Ještě teď mi z něj bouří v hlavě: balón, balón, balón, balón ...a zase balón...

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch obětí nacismu

7:37 Richard Seemann: Rakouský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch obětí nacismu

Rakouský Nejvyšší soud koncem týdne rozhodl ve prospěch přeživších holocaust v jejich sporu s časop…