Ve zdejších loděnicích se totiž před sto jedna lety zrodila největší uherská válečná loď, dreadnought, nádherný, sto padesát metrů dlouhý Szent István, který si Budapešť vymínila postavit sama, právě v loděnicích v Rijece. Lodní děla ale samozřejmě dodávala tehdy už světově proslavená plzeňská škodovka a spoustu elektrických měřících přístrojů tam dodala i dnešní Metra Blansko, tehdy firma vynálezce Ericha Roučky. Plechy na pancéřování, které se normálně vyráběly na všechny ostatní rakousko-uherské lodě ve Vítkovicích, si ale Maďaři vymínili dát vlastní, uherské, podle všeho méně kvalitní, takže Szent István nakonec potopila v roce 1918 italská torpéda, což se tehdy tak velké bitevní lodi nestávalo. Dnes leží Szent István na dně Jaderského moře a je jednou z největších atrakcí pro potápěče. Potopení Szentu Istvánu je jedním z neslavnějších na světě, protože bylo filmováno z dalšího dreadnoughtu Tegetthoff, který se pokusil potápějící se loď neúspěšně dovléci k opravě do Puly, kde byl hlavní válečný přístav rakousko-uherského loďstva.
Nikoli z hlediska námořníků, kterých po výbuchu torpéda a při potopení zahynula na lodi z více než tisíci členné posádky téměř stovka, ale z hlediska lodi, byl tento konec milosrdnější, než konec zbytku rakousko-uherského loďstva, které s výjimkou několika málo lodí spojenci nemilosrdně sešrotovali.
Rijeka, které Italové říkali Fiume, zažila po první světové válce i velmi zajímavou epizodu své historie, když město a jeho okolí obsadil italský básník Gabriele dAnnunzio, který se prohlásil vůdcem. A z Rijeky a jejího okolí udělal první fašistický stát, v jehož čele vládl patnáct měsíců jako básník-diktátor. Svého cíle, tedy aby Rijeka zůstala Fiume a stala se jako mnohá další města na dnešním chorvatském pobřeží součástí italského světa, však dosáhl. V roce 1924 se Rijeka, která byla prohlášena svobodným státem, skutečně stala součástí tehdejšího Italského království.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Česko , ČRo , EU , Palata , Chorvatsko
autor: rozhlas.cz
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.