Luboš Palata: Když se řekne summit EU

15.02.2015 14:52 | Zprávy

Letět na summit Evropské rady, tedy šéfů států a vlád zemí Evropské unie, zní sice vznešeně, ale žádná novinářská zábava to není.

Luboš Palata: Když se řekne summit EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Na ten poslední, mimořádný a neformální summit, což znamená, že nemá nějakou pevně určenou agendu, se letělo z Kbelského letiště v Praze už v osm hodin ráno.

Vzhledem k tomu, že jsem ještě o půlnoci v redakci čekal, zda vůbec a případně na čem se dohodnou Merkelová-Hollande-Porošenko a Putin na mírovém summitu v Minsku, domů dorazil v jednu a usnul kolem druhé. Dokázal jsem si téměř představit, jak asi museli být účastníci této, doufejme historické schůzky, v to ráno už unaveni.

Ale pořád se jednalo, a když jsme s premiérem Sobotkou nastupovali do vládního speciálu směrem na Brusel, tak jsme ještě vůbec netušili, zda nějaká mírová dohoda v Minsku bude.

Nakonec před polednem bruselského času po sedmnácti hodinách jednání dohoda, byť neslaná a nemastná, byla. To na jedné straně znamenalo úlevu a to, že summit nebude muset jednat o nějakém drakonickém přitvrzení sankcí proti Rusku a jednání možná proto nebude tak dlouhé.

Protože na summitech často dlouhé bývá a tak vám do všech cestovních plánů vždy píší odlet, ovšem s tím, že čas příletu je vlastně neznámý. Což může znamenat večer, hluboko v noci, nebo třeba druhý den.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Projekt E6

Narovinu věříte tomu, že ať by byl u vlády kdokoliv, že by těch 6 zemí stálo o to, aby se do projektu zapojila i ČR? Já myslím, že o nás v EU nestojí. A co říkáte na to, jak se EU čím dál víc štěpí a vytváří se uvnitř ní jakési koalice států? Není to úplně v rozporu s tím, proč EU vznikla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zveřejněné státní tajemství, aneb král je nahý

18:24 Jiří Halík: Zveřejněné státní tajemství, aneb král je nahý

Agentura Reuters nám sděluje, že nám Ukrajinci tají, jak na tom jsou. Rusové po celou zimu ničí ukra…