Luboš Palata: Přispějme k otevřenosti naší země vůči okolnímu světu

15.01.2012 19:54 | Zprávy

My Češi, máme tak nějak od přírody dáno, že se o věci za našimi hranicemi nemusíme tak moc zajímat, protože nás od nich dělí vysoké hraniční hory, porostlé těžko proniknutelnými pohraničními hvozdy.

Luboš Palata: Přispějme k otevřenosti naší země vůči okolnímu světu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Tuto svoji národní vlastnost bychom už měli konečně změnit, už proto, že lze celkem bez větším problémů dokázat, že nejlépe se v této zemi žilo ne tehdy, když se uzavřela do sebe, ale tehdy, když se otevřela okolnímu světu. Aby zjistila, že ten okolní svět ji neohrožuje, ale naopak mnohé dobré přináší a my dokážeme mnohé přinášet i jemu. Zlatých dvacet let první republiky bylo jiných než našich posledních dvacet let i v tom, že jsme je spoluvytvářeli s našimi Němci a našimi Slováky, o našich Ukrajincích nemluvě. Měli jsme tehdy dokonce cosi jako civilizační misi, a to misi do značné míry úspěšnou.

Ze Slováků statisíce českých úředníků, učitelů, policistů, vojáků i inženýrů vytvořilo během krátkých dvou desetiletí moderní evropský národ, položit základy toho samého se podařilo dokonce i na zakarpatské Ukrajině a ani dvacet let stýkání a potýkání se sudetskými Němci nelze brát jednoznačně jako prohru. A to přesto, že mnichovský, válečný a poválečný rozvod byl hodně drsnou věcí, jednou z nejtragičtějších, která se na mapě evropských národů za poslední staletí udála. To, že se dnes daří následky tohoto rozvodu překonávat, je jedním ze zázraků doby, v níž je nám dáno žít.

V posledních letech, zvláště od pádu Topolánkovy vlády, však cítím tendenci veskrze neblahou, tendenci k opětovnému uzavírání se do sebe, jakési sebeizolaci, nezájem o dění kolem nás, označování Bruselu za jakési nebezpečí pro naši uzavřenost, uzavřenost schovávající se pod slovo suverenita. Přitom věci, které nás a naše životy dnes ovlivňují a určují, zdaleka přesahují naše hranice, bez ohledu na to, jakou míru suverenity si udržíme. Proto bychom měli vědět, poučit se, a pokud se vývoj ubírá špatným směrem, jako například v Maďarsku, i pokusit se nějak ovlivnit to,co se děje přinejmenším u našich sousedů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…