Lukáš Kovanda: Češi čelí nečekaně silnému růstu cen, energií a bydlení

13. 2. 2019 16:13

Komentář k lednovému vývoji inflace. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Lukáš Kovanda: Češi čelí nečekaně silnému růstu cen, energií a bydlení
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

Míra inflace v lednu překvapila svojí citelně vyšší úrovní. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s tempem růstu cenové hladiny meziročně o 2,1 procenta, avšak inflace vykázala úroveň 2,5 procenta. Česká národní banka počítala ve své aktuální prognóze se setrváním inflace na dvouprocentní cílové hodnotě.

Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový „náraz“ v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012. Dlouho nevídaný cenový nárůst nastal také v položce „ostatní zboží a služby“, která zahrnuje například služby osobní péče, finanční služby, správní a administrativní poplatky. Ceny v této položce rostly v lednu meziročně nejrychleji dokonce od listopadu 2008. Důvodem je růst mezd napříč ekonomikou, který zdražuje pochopitelně i práci v oblasti osobní péče, dále pak růst cen pojištění a finančních služeb.

Z potravin na sebe cenovým růstem upozornily zejména brambory, které meziročně zdražily o více skoro 56 procent. Důvodem je loňská slabá úroda, třetí nejslabší v historii sledování. Jinak ovšem potraviny poskytují smíšený obrázek a nepatří v tuto chvíli k tahounům cenového růstu.

Tím jsou kromě energií či bydlení již zmíněné mzdy. Jádrová inflace i v lednu dosáhla prakticky své maximální úrovně za poslední desetiletí. Klíčovým důvodem je právě pokračující růst mezd, který s příchodem roku dostal další růstový impuls, například kvůli navýšení minimální mzdy.

Efekt zdražování energií domácnostem však tlumilo pokračující zlevňování pohonných hmot, k němuž vedl čtyřicetiprocentní propad cen ropy z posledního loňského čtvrtletí. V zahraničí ovšem hrozí zesilování protiinflačních tlaků v souvislosti se zpomalováním čínské a německé ekonomiky a také se stále nevyzpytatelným brexitem.

Česká národní banka z důvodu zhoršující se zahraniční ekonomické situace nebude alespoň v první polovině roku příliš pospíchat se zpřísňováním své měnové politiky. Celkově letos nelze čekat více než dvě zvýšení sazeb, při dalším zhoršení mezinárodní ekonomické situace a tedy při dalším zesílení protiinflačních tlaků nelze vyloučit ani to, že sazby nezvýší ani jednou. Za celý rok by se míra inflace měla v průměru pohybovat na úrovni 2,3 procenta.

Koruna v reakci na zveřejnění lednové míry inflace vůči euru posiluje o 0,15 procenta, mírně se totiž zvýšila pravděpodobnost dřívějšího zvýšení sazeb ze strany České národní banky.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Laschet potvrzen předsedou CDU

20:17 Richard Seemann: Laschet potvrzen předsedou CDU

Ode dneška je to oficiální: Novým předsedou Křesťansko-demokratické unie (CDU) je předseda vlády Sev…