Lukáš Kovanda: Češi čelí nečekaně silnému růstu cen, energií a bydlení

13.02.2019 16:13

Komentář k lednovému vývoji inflace. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Lukáš Kovanda: Češi čelí nečekaně silnému růstu cen, energií a bydlení
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Míra inflace v lednu překvapila svojí citelně vyšší úrovní. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s tempem růstu cenové hladiny meziročně o 2,1 procenta, avšak inflace vykázala úroveň 2,5 procenta. Česká národní banka počítala ve své aktuální prognóze se setrváním inflace na dvouprocentní cílové hodnotě.

Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový „náraz“ v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012. Dlouho nevídaný cenový nárůst nastal také v položce „ostatní zboží a služby“, která zahrnuje například služby osobní péče, finanční služby, správní a administrativní poplatky. Ceny v této položce rostly v lednu meziročně nejrychleji dokonce od listopadu 2008. Důvodem je růst mezd napříč ekonomikou, který zdražuje pochopitelně i práci v oblasti osobní péče, dále pak růst cen pojištění a finančních služeb.

Z potravin na sebe cenovým růstem upozornily zejména brambory, které meziročně zdražily o více skoro 56 procent. Důvodem je loňská slabá úroda, třetí nejslabší v historii sledování. Jinak ovšem potraviny poskytují smíšený obrázek a nepatří v tuto chvíli k tahounům cenového růstu.

Tím jsou kromě energií či bydlení již zmíněné mzdy. Jádrová inflace i v lednu dosáhla prakticky své maximální úrovně za poslední desetiletí. Klíčovým důvodem je právě pokračující růst mezd, který s příchodem roku dostal další růstový impuls, například kvůli navýšení minimální mzdy.

Efekt zdražování energií domácnostem však tlumilo pokračující zlevňování pohonných hmot, k němuž vedl čtyřicetiprocentní propad cen ropy z posledního loňského čtvrtletí. V zahraničí ovšem hrozí zesilování protiinflačních tlaků v souvislosti se zpomalováním čínské a německé ekonomiky a také se stále nevyzpytatelným brexitem.

Česká národní banka z důvodu zhoršující se zahraniční ekonomické situace nebude alespoň v první polovině roku příliš pospíchat se zpřísňováním své měnové politiky. Celkově letos nelze čekat více než dvě zvýšení sazeb, při dalším zhoršení mezinárodní ekonomické situace a tedy při dalším zesílení protiinflačních tlaků nelze vyloučit ani to, že sazby nezvýší ani jednou. Za celý rok by se míra inflace měla v průměru pohybovat na úrovni 2,3 procenta.

Koruna v reakci na zveřejnění lednové míry inflace vůči euru posiluje o 0,15 procenta, mírně se totiž zvýšila pravděpodobnost dřívějšího zvýšení sazeb ze strany České národní banky.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…