Lukáš Kovanda: Češi mají poprvé od roku 2011 vyšší kupní sílu než Slováci

20.11.2018 8:39

ČR si může gratulovat. Poprvé od roku 2011 předčí Slovensko v průměrné kupní síle obyvatelstva. Slovensko navíc v pořadí překonáváme nejvýrazněji v tomto desetiletí (viz graf níže). Naše zaostávání z posledních let nebylo výsledkem přijetí eura na Slovensku, ale zejména naší intervence za slabší korunu.

Lukáš Kovanda: Češi mají poprvé od roku 2011 vyšší kupní sílu než Slováci
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

ntervence ovšem vedla k oslabení koruny nejen v jejím samotném průběhu, ale korunu oslabuje stále i dnes. To proto, že během zákroku Česká národní banka vytvořila více než dva tisíce miliard nových korun, které způsobily ještě větší přebytek volných korun v mezibankovním systému, než jaký panoval před krizí. O koruny je tedy ještě menší zájem, což brání jejímu posilování, které by podpořilo růst kupní síly obyvatelstva ČR.

Spekulanti, kteří do korunových aktiv investovali před ukončením intervence, jsou navíc korunou dostatečně zásobeni a tím, jak se jí postupně zbavují, rovněž tlumí její zhodnocování. V neposlední řadě intervence přiměla české firmy, aby se ve vyšší míře takzvaně přirozeně zajišťovaly proti kurzovým výkyvům. Firmy se obávaly zejména situace po ukončení intervence, takže než aby čelily kurzovým ztrátám, raději přešly na účtování v eurech. A u těch už zůstaly. Tím, že tuzemské firmy nyní více účtují v eurech než před intervencí slábne účinnost měnové politiky ČNB. Ta se tedy intervencí tak trochu střelila do nohy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karol Hrádela: Upřímné blahopřání panu Hermanovi. Za cenu od sudetského landsmanšaftu (!)

21:37 Karol Hrádela: Upřímné blahopřání panu Hermanovi. Za cenu od sudetského landsmanšaftu (!)

Komentář na facebookovém profilu k udělení nejvyššího vyznamenání, Evropské ceny Karla IV., bývalému…