Lukáš Kovanda: Lednová inflace nepříjemně zaskočila Českou národní banku. Je zase výrazně rychlejší, než s čím centrální banka počítala

11.02.2017 13:30

Míra inflace v lednu (2,2 procenta) předčila odhady trhu (2 procenta), České národní banky (1,9 procenta) i ministerstva financí (2 procenta). Závažný je zejména nesoulad prognózy ČNB se skutečností. Rozdíl čítající tři desetiny procentního bodu by mohl vlít nový elán do žil devizových obchodníků, kteří by pak stupňovali své sázky na posílení koruny po opuštění intervenčního režimu letos ve druhém čtvrtletí.

Lukáš Kovanda: Lednová inflace nepříjemně zaskočila Českou národní banku. Je zase výrazně rychlejší, než s čím centrální banka počítala
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Při současné dynamice inflace nelze vyloučit její březnovou míru na úrovni 2,5 procenta, což už je práh horní poloviny svrchní části tolerančního pásma ČNB při inflačním cílování. Jinými slovy, přestřelení inflačního cíle by bylo v takovém případě natolik zřetelné, že by ČNB těžko mohla argumentovat, že vývoj inflace není dostatečně robustní, aby mohla intervenci ukončit.

Dnešní data tedy zvyšují již tak poměrně vysokou pravděpodobnost ukončení intervence v co možná nejdřívějším možném termínu po 1. 4. 2017, což je první den, na nějž se už nevztahuje tvrdý závazek ČNB neukončit intervenční režim v letošním prvním čtvrtletí. Za nad očekávání svižnou akcelerací inflace stojí růst cen pohonných hmot a potravin. Za zmínku stojí rapidní meziměsíční i meziroční nárůst ceny vajec, který souvisí s propuknutím případů ptačí chřipky v ČR.

V nadcházejících měsících lze očekávat další zrychlení inflace až k už zmíněné hodnotě 2,5 procenta. Proinflačně faktor představuje i zavádění druhé vlny elektronické evidence tržeb, které u dotčených subjektů zafunguje jako katalyzátor zvýšení cen – ačkoli zřejmě s menším dopadem, než tomu bylo během prosincové první vlny zavádění EET. Po ukončení intervenčního režimu ČNB se míra inflace letos sníží zpět k inflačnímu cíli dvou procent, případně i lehce pod něj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Biden předvedl světu, jak se jedná se zabijákem.

9:32 Miroslav Macek: Biden předvedl světu, jak se jedná se zabijákem.

Páteční glosy Miroslava Macka.