Marek Numerato: Ekonomická svoboda - Česko je nadále zemí třetí kategorie

16.01.2012 20:23

Heritage Foundation zveřenila každoroční žebříček ekonomické svobody. Česká republika si v roce 2012 mírně pohoršila a zůstává tak ve skupině přiměřeně svobodných zemí. V čele žebříčku je stejně jako vloni Hong Kong před Singapurem. V žebříčku Heritage Foudation si nelze nevšimnout, že ve členských státech Evropské unie se podmínky související s ekonomickou svobodou zhoršují.

Marek Numerato: Ekonomická svoboda - Česko je nadále zemí třetí kategorie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

V žebříčku Index of Economic Freedom jsou země rozděleny do pěti kategorií, na svobodné, převážně svobodné, přiměřeně svobodné, převážně nesvobodné a utlačované. Mezi svobodné země byl zařazen Honk Kong, Singapur, Austrálie, Nový Zéland a jako jediná evropská země Švýcarsko. Dalších třiadvacet zemí je v kategorii převážně svobodné. Mezi nimi i na desátém místě USA nebo jedenáct (ještě vloni jich bylo 15) zemí EU – Irsko, Dánsko, Lucembursko, Velká Británie, Nizozemí, Estonsko, Finsko, Švédsko, Litva, Německo a Rakousko. Mezi zeměmi „třetí kategorie“, tedy přiměřeně svobodnými, je i Česká republika s půlbodovou ztrátou oproti loňsku. Česko spadlo ze 28. na 30. místo. V kategorii převážně nesvobodných zemí stojí za pozornost přítomnost dvou členů EU, a to Itálie a Řecka, které skončilo až na 119. místě. Mezi utlačovanými zeměmi sice již žádného zástupce EU nenajdeme, ale evropský kontinent zde zastupuje Bělorusko a Ukrajina. Žebříček uzavírá na 179. místě Severní Korea. Pět zemí nebylo hodnoceno vůbec, a to Afghanistán, Irák, Somálsko, Súdán a Lichtenštejnsko.

Heritage Foudation posuzuje ekonomickou svobodu na základě deseti kritérií. Patří mezi ně i podnikatelská, obchodní, fiskální, měnová, investiční a finanční svoboda. Největší slabinami České republiky jsou podle Heritage Foundation korupce a vládní výdaje. Naopak nejlepší vysvědčení si vysloužila za podmínky pro svobodu podnikání a za měnovou politiku centrální banky.

Žebříček Heritage Foundation pro rok 2012:

Země Bodové hodnocení
1. Hongkong 89,9
2. Singapur 87,5
3. Austrálie 83,1
4. Nový Zéland 82,1
5. Švýcarsko 81,1
6. Kanada 79,9
7. Chile 78,3
8. Mauritius 77,0
9. Irsko 76,9
10. USA 76,3

30. Česko 69,9
 …

179. Sev. Korea 1,0

 O loňském hodnocení Heritage Foundation se můžete dočíst například v článku Arsena Lazareviče či Martina Pánka na webu časopisu Laissez Faire.

 Na závěr bych rád připomenul, že ekonomická svoboda zpravidla úzce souvisí s ekonomickou vyspělostí a prosperitou země a dokonce i s kvalitou života jejích obyvatel. Ostatně posuďte sami a zhlédněte následující video z dílny Economic Freedom.

http://www.youtube.com/watch?v=9U9yAvF0T10&feature=player_embedded

Marek Numerato je příznivcem Svobodných

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.