Martin Stín: Účet bez hostinského

11.08.2013 9:01

Odsunut do pozadí jednáním o osudu vlády Zemanových loutek a monstrprocesem s Davidem Rathem přece jen na veřejnost prosakuje zájem některých politiků a médií o další vývoj příběhu bývalého policejního presidenta Petra Lessyho.

Martin Stín: Účet bez hostinského
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Lessy

Občas někdo připomene, že Petra Nečase, jemuž asi ze všech nejvíce Lessyho jmenování pohnulo žlučí, mezitím dohnala spravedlnost. To je ale jen konstatování minulosti.

Za pozornost stojí spíše zájem o jeho budoucnost. Ministr vnitra Martin Pecina nelenil a vyložil v televizním vystoupení svou představu, jak bude řešit nemilou situaci existence dvou policejních prezidentů, jakmile se Petr Lessy vrátí do služeb policie. Nestaral se při tom nijak o jeho úmysly. Petr Lessy je již v této době také projevil a je zřejmé, že chce dosáhnout plné rehabilitace návratem do své původní funkce. Nepřímo tak říká, že chce-li Martin Pecina jednoho ze dvou policejních prezidentů někam odsunout, pak s ním to nebude mít snadné.

Do hry se zamíchaly také Věci veřejné, které mimo jiné splněním požadavku na návrat Petra Lessyho do křesla policejního prezidenta podmiňují podporu Rusnokově vládě.

Znervózněla Generální inspekce bezpečnostních sborů, která ze setrvačnosti plní zadání na odstranění Petra Lessyho, i  když zadavatel má dnes patrně spíše starosti sám o sebe, než aby usiloval o  moc nad policií. Projevila se neblahá kontinuita GIBS s Inspekcí Policie ČR a Inspekcí ministra vnitra. Na Petra Lessyho vytáhli stejnou zbraň, kterou kdysi obtěžovali Vladimíra Hučína: když se zhroutilo tažení proti němu kvůli údajnému pomlouvání zlínských policejních plukovníků Jaroslava Vaňka a Bedřich Koutného, pokoušejí se ho „udělat“ na neoprávněném pobírání nemocenských dávek. Netuším, zda si žádá Lessyho skalp ještě někdo další, když jeho úhlavní nepřátelé jsou sami v nesnázích. Nicméně mě zájem překvapuje i proto, že koalice, která se kdysi dohodla, že v čele GIBS bude nominant ODS, má dnes patrně jiné priority a lidé kolem Miloše Zemana možná nebudou za hon na Petra Lessyho tolik vděční, jako jejich předchůdci.

Podstatné ovšem je, že všichni se tváří, jako by trestní stíhání Petra Lessyho úspěšně skončilo a jeho návrat na policejní prezidium byl věcí brzké budoucnosti. Ve skutečnosti jeho rozsudek je nepravomocný a teprve 1. srpna 2013 začalo převzetím spisu Obvodního soudu pro Prahu 7 probíhat u Městského soudu v Praze odvolací řízení. Na rozhodnutí odvolacího senátu budeme podle dobových zvyklostí určitě čekat nejméně dva měsíce, spíše déle. Vážím si výkonu samosoudce Romana Podlešáka (   http://www.spoleksalamoun.com/view.php?cisloclanku=2013051801) a způsob odvolání  Petra Lessyho považuji za puč (http://www.spoleksalamoun.com/view.php?cisloclanku=2013030201), nicméně vzhledem k povaze případu nepředpokládám, že 67. odvolací senát ve  složení  Petr Beneš, Vladimír Cvetler a Blanka Kapitánová hned napoprvé zamítne všechna odvolání nebo rozhodne vlastním pozměňovacím rozsudkem. Spíše počítám s dalším kolečkem prvostupňového a odvolacího řízení, možná i s dvěma, třemi.

Nikoli politici s jejich předčasnými úvahami, ale nezávislý soud tak vystaví konečný účet v kauze Lessy, a to až nazraje čas, který se v soudnictví vleče pomaleji a nevzrušeněji, než v jiných oblastech života.

Cesta k návratu do služeb PČR po úspěšném trestním řízení vede ještě přes řízení správní, takže v době, kdy se Petr Lessy konečně vrátí do služby u PČR, Martin Pecina již asi nebude  ministrem vnitra a Rusnokova vláda nebude mít příležitost splnit slib, pokud by jej skutečně  Věcem veřejným dala.

Nadějnější než šikanózní vyšetřování Petra Lessyho kvůli údajnému neoprávněnému pobírání nemocenských dávek se zdá prověřování podezření na zneužití pravomoci proti jeho hlavnímu pronásledovateli, bývalému ministrovi vnitra Janu Kubicemu, pokud se mu ovšem nedostane politické nebo kolegiální ochrany.

Vedl si v každém případě neodpovědně, když vystavil PČR nebezpečí, že vznikne situace dvou policejních prezidentů. Mohl jí snadno předejít, kdyby Petra Lessyho na dobu  trestního stíhání postavil mimo službu. Co hůře, jeho postup si mohli policisté vyložit jako varování před jednáním v rozporu se zájmy ODS, popř. Petra Nečase a jeho skvadry. Zvláštní ocenění zasluhuje ale zejména za to, že nechal Petra Lessyho po dlouholeté úspěšné službě propustit bez nároku na výsluhu a změnil jeho život od základů k horšímu na několik let. I kdyby Petr Lessy dosáhl plné rehabilitace s finančním odškodněním, škody v jeho osobním životě jsou tak velké, že je nelze ničím zahladit.

Vyšlo 8.8. 2013 na Politikonu  jako 485. sloupek a na webu spolku Šalamoun 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

14:56 Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

Prezident Petr Pavel o sobě v minulých dnech dal vědět. Nemám na mysli jeho jakousi nehodu na motorc…