I když je to v celkovém pohledu stále velmi nízká hodnota, tak jde o zásadní změnu. Inflace totiž dlouhou dobu bojuje s tím, zda spadne do záporu, tedy deflace, nebo ne. V červnu se již zdálo, že je k tomu velmi blízko. Při detailnějším rozboru ale není vidět, že by ceny hnala nahoru spotřebitelská poptávka. Vyšší inflaci totiž táhly hlavně ceny tabáku a alkoholu, a ty jsou ovlivněné více spotřební daní než poptávkou. Jakmile začnou výrazněji růst ceny i v ostatních segmentech, jako jsou potraviny, stravování nebo rekreace a kultura, bude to značit větší spotřebitelský apetit.
V červenci nedošlo k zásadním výkyvům, které by znamenalo velké zdražení. Jen ceny, které byly letos nižší oproti loňsku, se více srovnaly a zmenšily rozdíl. Konkrétně šlo například o bydlení. Tady došlo k poklesu cen v červenci o 0,8 %, zatímco měsíc před tím ceny klesaly ještě o 1,4 %. Mírné zdražení nastalo u potravin, které z deflace přešly do velmi mírné inflace a meziročně zdražily o 0,8 %..
Velmi stabilní jsou pak ceny v dopravě, kde rostou o 0,6 %. Jen ve dvou oblastech rostou ceny mírně rychleji. První z nich je alkohol a tabák. Zde dochází ke zdražení o 3,3 %. Vyšší ceny souvisí hlavně se zdražením cigaret, které způsobila změna spotřební daně. Druhý segment je oblečení a obuv, tady ceny rostou meziročně o 3,1 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz