Milan Daniel: Právo podle vlastního kopyta

21.10.2014 12:08

Amnesty International a Human Rights Watch, dvě největší lidskoprávní organizace, opakovaně přicházejí s konstatováními, že zločinů se na Ukrajině dopouštějí obě strany. To je sice pravda, ale ne celá. A polopravdy jsou nejoblíbenějším nástrojem jednostranné propagandy.

Milan Daniel: Právo podle vlastního kopyta
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

Když mne někdo napadne a já mu přerazím čelist, jsem stejný zločinec jako agresor? Ovšemže slyším námitku, že to srovnání nesedí. Začátek konfliktu se podle amerického a EU kalendáře přece počítá až od momentu, kdy se Rusové na východní Ukrajině začali bránit a chtěli se odstrčit od režimu, který se opřel o krajní nacionalismus a banderovské tradice.

Kyjevská vláda, která za poslední peníze nakupuje zbraně, staví na východní hranici plot a přitom nemá na zaplacení energií, přece odstartovala svou kariéru na základě násilného, nedemokratického uzurpování moci. Nebylo by to možné bez angažmá neofašistů. Na Majdanu, v Oděse, Mariupoli a jinde. Dnes je nechá beztrestně houfovat v ulicích metropole s pochodněmi, když je včera nechala zabíjet spoluobčany mluvící cizím jazykem, nebo mající jiný názor.

AI ani HRW nedělají politiku a nepřísluší jim analyzovat, proč ke zločinům v zemi dochází. Nelze je vinit ze zaujatosti, ale jejich spravedlnost se až příliš podobá té paní, která drží váhy se zavázanýma očima. Politici, kteří by se mohli příčin dobrat, takovou analýzu odmítají a mluví a konají tak, jakoby neměli k dispozici jak zjevná tak skrytá fakta, se ale po bok skutečným zločincům řadí.

Moje generace byla mj. vychovávána k tomu, že „vražda na tyranovi není zločinem“. Jestliže povstalci – eufemisticky řečeno – „neberou do zajetí“ příslušníky brutálních dobrovolnických batalionů či „pravoseky“, činí tak s vědomím toho, že tito ozbrojenci to jsou, kdo je za způsobená zvěrstva konkrétně odpovědný. O jejich zločinech existuje bezpočet důkazů. Mstí-li se povstalci těmto osobám násilím, zabíjením, mučením, lynčováním, nelze to samozřejmě schválit. U vědomí toho, že mi zabili bratra, souseda, otce, matku, ženu, sestru, dítě, že mi zničili život, se tomu ale dá rozumět. Válka není křesťanský dialog ve smyslu dostaneš-li políček, nastav druhou tvář.

Pučistická vláda podpořená od počátku USA/EU směřuje od počátku své existence ke konfrontaci s rusky mluvícím jihovýchodem země. Ani náznakem nepřipustila jednání o federaci a svou vůli tlačí jen silou, která zemi zničila. Ukrajinská ústava se stala cárem papíru, který nikdo nerespektuje; jedním dechem však je třeba říci, kdo odstartoval její trhání na kusy tím, že porušil základní občanská práva. Že se to hodilo Putinovi k tomu, aby v rozporu s mezinárodním právem (a zmíněnou ústavou) obsadil strategicky důležitý Krym? Těžko by mohl Vladimír Vladimírovič smečovat, kdyby mu někdo nenahrál…

Zločiny jsou neomluvitelné, je třeba je vyšetřit a soudit. Ale objektivně vyšetřit a soudit!   Brát přitom v úvahu motivy těch, kteří je páchají, okolnosti, za nichž k nim dochází. A také polehčující okolnosti, jsou-li. „Demokratům mezinárodního společenství“, kteří za kyjevskou věrchuškou stojí v drolícím se šiku, jaksi uniká, že každý tlak budí protitlak. Jak ukázal případ mise OBSE v Kosovu, o jejíchž závěrech informoval svého času Jiří Dientsbier či Miroslav Polreich, problém je, že ono „mezinárodní společenství“ právo ohýbá podle svého kopyta bez ohledu na důkazy.

Není bohužel naděje, že by tomu bylo na Ukrajině jinak.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karel Sochor: Třešnička na pyramidě podivností z Mendelovy univerzity

9:39 Karel Sochor: Třešnička na pyramidě podivností z Mendelovy univerzity

Polyhistor je označení pro člověka aktivního ve více oborech lidské činnosti. Klasickým příkladem je…