Milan Knížák: Generace kydalů

27.02.2012 11:58 | Zprávy

Do čela společnosti se dostala generace kydalů. Tím nemyslím vládu (i když její část?), ale celý vrcholový management (všeho), kulturní špičky, velká část tzv. politické elity. Dokonce i na vysokých školách se drápou do čela hordy kariéristů a to dokonce i studentů.

Milan Knížák: Generace kydalů
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Jakoby se opakovala situace po roce 1948 jen v nějakém jiném převleku, s jinými vnějšími parametry, ale se stejnou hloupostí, vehemencí, nevzdělaností. V Česku máme tolik vysokých škol, že bychom s nimi mohli topit. To samozřejmě musí sebou nést snížení kvality.

Obecný trend dosahování titulů, zavedení masového doktorandského studia a masový příliv studentů na vysoké školy (který díky deklinující demografické křivce trochu opadává a tím vyvolává zděšení u manažérů vysokých škol) vede k rapidnímu snížení úrovně vzdělání. To znamená, že se na profesně náročná místa dostávají  polovzdělanci. A tak jako po roce 1948 dochází k hlubokému poklesu morálky. I dnes se morálka používá jako maska, kterou zakrýváme touhu po moci a po majetku, či nenávist k těm, kteří majetek a moc mají, poněvadž závist je jedním z nejsilnějších motorů lidského plebejství.

Česká vláda je nedůsledná. Ovládá ji hit protikorupčního boje, kvůli kterému jsou někteří politici schopni metat krkolomné kozelce, poněvadž se nejedná o boj proti korupci, ale o další cestu ke zvýznamnění jedince či strany deroucích se do popředí. To, že opoziční sociální demokracie permanentně destruuje všechno, s čím přichází vláda, na to jsem si již zvykl. Pokládám tuto stranu za sekundární KSČM a hlavně v ní vidím výrazně nižší intelektuální niveau. Ale i rychlokvašná TOP 09, která se tváří jako nevinnost sama a přitom je složena z lidí, kteří prolezli několik politických stran, se chová nečitelně. V jejím čele stojí český ministr v rakouských službách Karel Schwarzenberg, který by chtěl klímat na prezidentském stolci. Jeho vyhrožování pádem vlády, když neposlechne volání z Bruselu, je nedůstojné. Rozhodně bych mu hlas do urny nehodil, pokud tedy bude přímá volba prezidenta, kterou považuji za další z populistických nesmyslů.

Politika, pokud má mít smysl, nesmí být populistická, ovšem dnes je populismus vlajkou české demokracie. Je jedno, na kterou politickou stranu vezmeme zvětšovací sklo, všude najdeme boj o moc, tahanice o majetek a nezřízené ambice.

A ještě jeden fenomén musím zmínit. Je to hra „škatulata hejbejte se“. Představa, že budeme politiky sesazovat, vyhazovat, zavírat, instalovat nové, pořádně je přitom profízlovat, prošpikovat n a h r á v a c í m i  a filmovacími zařízeními a tím vytvoříme demokratickou prosperující společnost je iluze hlupáků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: klaus.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Dukovany, nebo Kocourkov? Česko může promarnit stovky miliard

18:11 Lukáš Kovanda: Dukovany, nebo Kocourkov? Česko může promarnit stovky miliard

Komentář k aktuálnímu vývoji kolem dukovanského kontraktu.