Milan Syruček: Vzpomínka na Miroslava Polreicha

20.03.2019 11:25

Známe se řadu let, jak se někdy říká, „od nepaměti“. Byl živým diskutérem na diskusních fórech, které organizuji už deset let v Evropském domě a vlastně tak jsme se sblížili.

Milan Syruček: Vzpomínka na Miroslava Polreicha
Foto: Hans Štembera
Popisek: JUDr. Miroslav Polreich

Především byl však Miroslav Polreich znám jako diplomat a rozvědčík, který zejména v době jeho činnosti ve stálé misi Československa v OSN působil i jako mediátor mezi zpravodajskými službami USA a SSSR. Tak třeba v době zostřených krizových vztahů mezi oběma mocnostmi zprostředkoval v roce 1967 schůzku amerického prezidenta Johnsona se sovětským premiérem Kosyginem v Glassboro.

Aktivně působil v Radě bezpečnosti OSN v době invaze sovětských vojsk do Československa a tak musel 20 let pracovat mimo obor. Po listopadu 1989 se stal velvyslancem při odzbrojovacích jednáních OBSE ve Vídni. Věnoval se pedagogické a přednáškové činnosti jak v USA, tak u nás či na mezinárodních akcích - například na jedné z posledních, slovanském sjezdu v Moskvě v roce 2017.

Tak o tom napsal do Parlamentních listů, s nimiž spolupracoval. Byl též autorem literatury faktu, například napsal Špioni v diplomacii – Česká stopa při řešení krizových situací v mezinárodní politice. Bohužel po jedné z besed, tentokrát v Čáslavi, cestou domů zahynul. Odešel, ale jeho analytické úvahy zůstanou trvale v naší paměti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…