Milan Syruček: Vzpomínka na Miroslava Polreicha

20. 3. 2019 11:25

Známe se řadu let, jak se někdy říká, „od nepaměti“. Byl živým diskutérem na diskusních fórech, které organizuji už deset let v Evropském domě a vlastně tak jsme se sblížili.

Milan Syruček: Vzpomínka na Miroslava Polreicha
Foto: Hans Štembera
Popisek: JUDr. Miroslav Polreich
reklama

Především byl však Miroslav Polreich znám jako diplomat a rozvědčík, který zejména v době jeho činnosti ve stálé misi Československa v OSN působil i jako mediátor mezi zpravodajskými službami USA a SSSR. Tak třeba v době zostřených krizových vztahů mezi oběma mocnostmi zprostředkoval v roce 1967 schůzku amerického prezidenta Johnsona se sovětským premiérem Kosyginem v Glassboro.

Aktivně působil v Radě bezpečnosti OSN v době invaze sovětských vojsk do Československa a tak musel 20 let pracovat mimo obor. Po listopadu 1989 se stal velvyslancem při odzbrojovacích jednáních OBSE ve Vídni. Věnoval se pedagogické a přednáškové činnosti jak v USA, tak u nás či na mezinárodních akcích - například na jedné z posledních, slovanském sjezdu v Moskvě v roce 2017.

Tak o tom napsal do Parlamentních listů, s nimiž spolupracoval. Byl též autorem literatury faktu, například napsal Špioni v diplomacii – Česká stopa při řešení krizových situací v mezinárodní politice. Bohužel po jedné z besed, tentokrát v Čáslavi, cestou domů zahynul. Odešel, ale jeho analytické úvahy zůstanou trvale v naší paměti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Gagarin se na nás usmál z kosmu

21:55 Přemysl Votava: Gagarin se na nás usmál z kosmu

Je to již 60 let. Byla středa 12. dubna 1961, když z rádia zazněla zpráva agentury TASS. Jurij A. Ga…