Mirko Raduševič: Česká média - jakou mají důvěru?

02.06.2016 12:54 | Zprávy

„Důvěryhodnost je pro média, jako sociální instituce usilující o pozici autority ve veřejném životě, klíčovým ukazatelem této autority.“

Mirko Raduševič: Česká média - jakou mají důvěru?
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

Takto uvádí svůj mediální výzkum Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), instituce Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se důvěrou ve sdělovací prostředky zabývá od února 1995. Jestliže v předchozích analýzách důvěryhodnosti médií pro USA a Rusko jsme používali data z průzkumů amerického Gallupova institutu a ruského VCION, tak pro česká média je na této úrovni výzkum CVVM. Speciální průzkum pak provádí Fakulta sociálních studií MU v Brně pod vedením Jaromíra Volka (jejich některé výstupy prezentujeme aspoň obrázkově, neboť nebyli ochotni do skončení výzkumu data poskytnout). Jsou zde i další instituce, které provádějí dílčí mediální průzkumy, ale spíše se zaměřením na sledovanost médií. Velmi důležité pro sociologický průzkum je velikost a reprezentativnost použitého vzorku populace. Svoji závažnost rovněž hrají takzvané longitudinální – dlouhodobé průzkumy, což vše lze předpokládat především u CVVM.

Ke svým dřívějším výzkumům médií CVVM ve svých zprávách píše: Ve vývoji důvěry ve sdělovací prostředky byly zaznamenány dva zásadní výkyvy. Z počáteční vysoké hodnoty 72 % důvěřujících v únoru 1995 došlo do února 1996 k sestupu na 63 %. V dalším období se důvěra ve sdělovací prostředky udržovala s menšími odchylkami kolem hranice 66 %. Ke druhému významnému poklesu došlo během krátkého období říjen 2001 – únor 2002, důvěra tehdy spadla opět z vysoké hodnoty 71 % o čtrnáct procentních bodů na „historické“ minimum 56 % důvěřujících. K první ztrátě nemá CVVM vysvětlení. Zato druhý pokles vysvětluje událostmi kolem arbitráže TV Nova, respektive CME a naším státem.

Z té doby roku 2003 je důležité ještě zjištění z průzkumu CVVM konstatující: „Podle třetiny respondentů poskytuje pravdivé a úplné informace zpravodajství ČT1. Necelá čtvrtina dotázaných takto zhodnotila také informace nabízené deníkem MF DNES, stanicí Radiožurnál a programem ČT2. Za nepravdivé považuje nejvíce respondentů informace, které se objevují v deníku Blesk (28 %) a ve zpravodajství TV Nova (12 %).“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

CVVM , ČR , důvěra , média , výzkum , Literárky.cz , Raduševič

autor: PV

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…