Mirko Raduševič: Katalánci si přejí žít ještě lépe. Katalánsko – ne a Kosovo – ano?

03.10.2017 12:40 | Zprávy

Katalánská vláda dnes oznámila, že 90,9 procent hlasujících se rozhodlo svým „ano“ pro nezávislost Katalánska. Údajně hlasovalo 2 020 144, což je 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Jedná se o hlasy, které policie nestačila zabavit. Podle mluvčího katalánské vlády Jordi Turulla však police zabránila hlasovat 777 000 voličům. Hlasování bylo zcela znepřístupněno na 79 místech z celkem 2 315 voličských míst. Nové: Stojí za referendem Soros? Katalánsko – ne a Kosovo – ano?

Mirko Raduševič: Katalánci si přejí žít ještě lépe. Katalánsko – ne a Kosovo – ano?
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Katalánská vláda dnes oznámila, že 90,9 procent hlasujících se rozhodlo svým „ano“ pro nezávislost Katalánska. Údajně hlasovalo 2 020 144, což je 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Jedná se o hlasy, které policie nestačila zabavit. Podle mluvčího katalánské vlády Jordi Turulla však police zabránila hlasovat 777 000 voličům. Hlasování bylo zcela znepřístupněno na 79 místech z celkem 2 315 voličských míst. Nové: Stojí za referendem Soros? Katalánsko – ne a Kosovo – ano?

EU: Evropská komise prohlásila, že referendum není podle španělských zákonů platné

Jean-Claude Juncker: Jedná se o vnitřní záležitost Španělska. Vše musí být řešeno v souladu s ústavním pořádkem...  Vyzýváme všechny zúčastněné, aby se urychleně vyhnuli konfrontaci a vše řešili dialogem. Násilí  se nikdy nesmí stát nástrojem politiky. Věříme premérovi Marianu Rajoyovi, že zvládne tento obtížný proces a bude plně respektovat španělskou ústavu a základní občanská práva zakotvená v této ústavě.

Jedním z hlavních důvodů, proč se Katalánci chtějí odštěpit je, že věří v to, že odštěpením by jejich region byl ještě bohatší. Zastánci odštěpení věří, že jejich region dosahuje vysokého HDP, které by se ještě zvýšilo tím, kdyby se katalánská vláda mohla soustředit pouze na svůj region jeho rozvíjející se průmysl a turistiku. Vzorem pro takto uvažující Katalánce jsou malé evropské země, jako jsou Norsko nebo Dánsko.

Na druhé straně existují ale také Katalánci, kteří mají z exitu ze Španělska obavy. Strach pramení z toho, že by z Katalánska odešly mezinárodní firmy a na nezávislost by doplatily firmy, které čile obchodují se zahraničím. Podle zastánců celistvosti Španělska by hospodářství regionu utrpělo totální kolaps. Vyhlášením nezávislosti by zároveň Katalánsko přestalo být členem EU, čímž by přišlo nejen o závazky vázající se k členství, ale také o výhody z toho plynoucí. Tím by utrpěl zejména pohyb obyvatel a tok peněz. Došlo by k zavedení celních kontrol a ohraničení mezinárodního obchodu. Navíc by se řada smluv mnoha firem stala neplatnými. Katalánsko by muselo zažádat o vstup do EU, což je proces na léta a dá se počítat s tím, že Španělsko by vstup vetovalo.

Španělská vláda tvrdí, že by katalánské hospodářství ve svém výkonu pokleslo o 25 až 30 procent a nezaměstnanost by se zdvojnásobila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Co se musí stát, aby EK dostala rozum?

Předpokládám, že stejně jako mě i vám přijde šílený její nový návrh, podle kterého by děti jakéhokoli věku mohly projít neomezeně změnou pohlaví, terapie ke kontrole tohoto rozhodnutí by přitom byly zakázané. Můj dotaz ale zní, je nějaká možnost, jak můžeme jako lidi s EK něco udělat? Podle mě jsme ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neboj se být slušný, píše Alena Vitásková ve své nové knize. Ale chce to odvahu

16:40 Neboj se být slušný, píše Alena Vitásková ve své nové knize. Ale chce to odvahu

Alena Vitásková se rozhodla intenzivně věnovat psaní. Nyní představuje svou knihu, ve které defilují…