Margaritis Schinas, vedoucí mluvčí EU prohlásil, že unie neuznává katalánské referendum () a dále uvedl, že nelze srovnávat Kosovo a Katalánsko. „Co se týče nezávislosti Kosova, jedná se o zcela zvláštní kontext,“ uvedl Schinas.
Na vzniklou situaci okamžitě reagovali srbští vedoucí představitelé s tím, že „mezinárodní společenství používá dvojí standart.“ To jsou slova ministra zahraničí Ivici Dačiće, který upozornil, že Kosovo nemůže být jiným případem a že jde o porušování mezinárodního práva na úkor Srbska stejně, jako se to nyní stalo Španělsku. „Upozorňovali jsme, že Kosovo je Pandořina skřínka, jejíž příběh nekončí uznáním nezávislosti Kosova,“ uvedl Dačić s tím, že takováto jednostranná rozhodnutí vždy závisela a závisí na rozhodnutí několika velmocí.
Okamžitě a podobným způsobem reagoval srbský prezident Aleksandar Vučić: „Mám snad odjet do Bruselu a klást jim otázky, jak je toto možné? Mám se jich zeptat, proč je na tom Srbsko nejhůře? Proč katalánské referendum neplatí a kosovské platí?“ Prezidentovo rozhořčení pokračuje: „Na Balkánu si pohráli se stáními hranicemi a teď je legrace rychle přešla, když jim´rohatej´ zaklepal na dveře. Situace je najednou mnohem a mnohem složitější.“ Problém s katalánským referendem skutečně srbského prezidenta naštval a vzpomenul si v této souvislosti na latinské přísloví „Co je dovoleno Jovovi (příp. Bohovi), není dovoleno volovi.“ Proto nemohla nechybět jeho bojovná až výhružná slova na adresu Kosova, že sice možná Srbové zapomněli na vzorce chování Západu, ale to nebrání tomu, že se budou zasazovat za evropské principy a demokracii, ale zároveň Srbsko bude se vší odhodlaností bránit svoji integritu.
V této souvislosti si srbský prezident vzpomněl a poděkoval některým evropským zemím Slovensku, Rumunsku, Kypru, Řecku a právě Španělsku, které podržely Srbsko a neuznaly Kosovo.
Poznamenejme, že dvojího metru EU si nepovšimli jen srbští představitelé, ale celá situace dochází konečně i lidem na Západě. Příkladem je jeden z titulků britského deníku Daily and Sunday Express: „Reakce EU na Katalánsko je nejlepším příkladem pokrytectví ve světové politice“ (EU’s Catalonia response branded ‘best example of hypocrisy in world politics).
Bez emocí s dopisem Evropské komisi
První emoce v Bruselu vyprchaly, a když se dostavil rozum, bylo jasné, že Srbsko má nyní po katalánské „vzpouře“ v rukou trumfy. První přichází s chladnou hlavou premiérka Ana Brnabićová, která navrhuje poslat do Bruselu Evropské komisi dopis dožadující se vysvětlení politiky „dvojího metru“ a s hlavním tématem: mezinárodní právo, jeho vymahatelnost a rovnocenné uplatnění všem zemím, i těm které nejsou členy EU.
V těchto dnech (10 a 11.října) je premiérka Brnabićová v Bruselu a původně zde měla oficiálně předat dopis. Důvodem, že nedochází k jeho předání, je skutečnost, že se o dopis začala zajímat španělská vláda s premiérem Mariane Rajoyem. Španělé vzhledem k vývoji ve své zemi žádají Srbsko, aby tento dopis Evropské komisi zatím nedoručovalo. Prezident Vučić prohlásil, že nepředání dopisu neznamená, že Srbsko nebude požadovat i nadále vysvětlení od EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV