Po dramatickém propadu z přelomu listopadu a prosince se situace na trhu s ropou viditelně uklidnila. I přesto, že prim na něm hrají nadále medvědi. Při podrobnějším pohledu na jednotlivé obchodní dny je však evidentní, že o trvalejším klidu zatím nemůže být řeč. A mezi nervózními obchodníky stále visí nezodpovězená otázka, zda už ceny černého zlata dosáhly svého dna.
Zklamání z rozhodnutí OPEC nepřivřít exportní kohoutky vyvrcholilo předminulý pátek, kdy se Brent propadl o další tři procenta až na závěrečných 70,15 USD za barel. Následná silná pondělní korekce sice prakticky úplně vymazala páteční ztráty, avšak mírný optimismus s ní spojený dlouho nevydržel. Nejprve černému zlatu podrazila nohy úterní zpráva o dohodě irácké vlády s představiteli kurdské menšiny o exportu irácké ropy přes Turecko, potenciálně znamenající navýšení už beztak nadměrné nabídky. Následné čtvrteční oznámení Saudské Arábie o výrazném snížení cen pro americké a asijské odběratele zase obchodníky utvrdilo v tom, že „válka“ o tržní podíly trvá a cenové dno bude třeba hledat níž.
Od úterý do čtvrtka se cena Brent-u sesunula bezmála o tři dolary na 69,64 USD. Je pravděpodobné, že negativní sentiment ještě nějaký čas přetrvá. Nasvědčují tomu i názory expertů, podle nichž k poklesu těžby břidlicové ropy v USA, považované za hlavního viníka cenového propadu, hned tak nedojde. Proto přetlak na straně nabídky potrvá i v prvním pololetí r. 2015.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz