Miroslav Kulhavý: Většina médií, včetně „veřejnoprávní“ ČT, si mohou odfajfkovat: splněno

30.01.2023 9:28 | Komentář

Očekávané se stalo skutečností; pokud nezasáhne vyšší moc, příštích pět let bude od března prezidentem Petr Pavel, takto v době volby v generálském důchodu. Rozhodlo o tom 5759197 voličů z 8198145 možných, z nichž 3359151 dalo hlas v II. kole prezidentské volby právě Petru Pavlovi. Soupeři, kterým byl Andrej Babiš, dalo hlas 2400046 voličů.

Miroslav Kulhavý: Většina médií, včetně „veřejnoprávní“ ČT, si mohou odfajfkovat: splněno
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Petr Pavel poprvé v Otázkách Václava Moravce jako nově zvolený prezident.

Tato čísla, jejichž přesná výše pro samotný fakt, kdo bude inaugurován do funkce prezidenta už nic moc neznamenají, uvádím pro další komentář věnovaný úvaze, jaká je skladba těch, kteří rozhodli. Nebudu rozebírat sociální či profesní složení té celé uvažované množiny voličů, ale pozornost čtenáře chci zaměřit na důvody volby pro toho kterého kandidáta.

Bez adresného cílení si dovolím nesouhlasit s některými komentátory a i s některými odborníky, kteří komentovali volební výsledky, zvláště rozebíráním příčin, které vyústily v konečný výsledek. Rovnou k věci: úvahy o tom, kolik voličů se k tomu kterému přiklonilo v 1. kole, kolik a kam přešli voliči nepostoupivších kandidátů, jak volili voliči z 1. kola obou kandidátů v kole druhém, kolik se podařilo vyburcovat nevoličů z 1. kola, aby zvedli zadek a šli k urnám atd., atd.

Myslím, že různé přesuny v uvažovaných množinách voličů mohly mít i ty uváděné různé důvody, ale dle mého dominantní byly dva. A jsou to ty, které úvahy, vycházející z výše uvedených čísel, výrazně zkreslují a nedají se ciferně vyjádřit. „VOLBA MENŠÍHO ZLA“ je u obou kandidátů tou dominantou, nezpochybňujíce rozhodné voliče z kola prvního. Ale i tam lze u menší skupiny zaznamenat volbu spekulativní.

Voliči, kteří po celou dobu Babišova účinkování, ať už v ministerské funkci a nebo po té jako předseda vlády, měli hlavní politický program „antibabiš“, jsou jednoznačně tou hlavní skupinou voličů P. Pavla. Jen menší část voličstva ohodnotilo plusem jeho osobní vlastnosti a současné názorové zaměření, při pominutí minulosti ve speciální voj. škole, s účinkováním kupodivu až do r. 1991. Tedy znovu, odhadnout četnost protestních hlasů s nepřekročitelným programem „antibabiš“ je obtížné, ale lze se přiklonit k tvrzení, že bude značná.  

Stejně tak i u A. Babiše najdeme protestní hlasy, které odmítají jednak právě komunistickou minulost P.Pavla a jeho rychlé „překabátění“ včetně silného příklonu k vedoucí síle NATO, k USA. K těm Spojeným státům, které cíleně oslabují Evropu jako celek a vnucují jí svoje dosti drahé produkty, tedy převážně suroviny. Přičteme-li jejich negativní úlohu u příčin války na Ukrajině, což pan generál jistě nepřipustí, jsou protestní hlasy na světě, ač námitek k názorům a k chování pana Babiše by byla jistě přehršel.

Až další volby poodhalí, kolik je skutečně nových příznivců A.Babiše, tedy „kolébky“ ANO, ale i tam bude nutno korigovat výsledek o hlasy, které s odkazem na minulost niterně nesnáší hegemonii jedné strany, správně koalice, která bude ovládat všechny státní orgány: Parlament, Senát, Ústavní soud, zprostředkovaně bankovní radu, přes parlament kontrolní RRTV a nelze zapomenout na média všeho druhu, která si za volbu nového prezidenta napsala jedničku s hvězdičkou červeně podtrženou!

Nově s odstupem krátkého času po vyhlášení výsledků prezidentských voleb jsem slyšel budoucího prezidenta několik málo vět o tom, co přinesou časy příští a v nich se celkem překvapivě nastínila situace (po jakémkoli ukončení války), že bude nutné si vyjasnit a obnovit vztahy s Ruskem. Žádné podrobnosti, jen prostá úvaha, že přijde čas, kdy to bude na stole. Že se vůbec zmínil u mne vyvolal drobnou naději, že snad někdy může jít v myšlení uniforma do skříně na věšák a forma jednání bude mít titul diplomacie.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Zpráva o tom, co nechceme

15:10 Zbyněk Fiala: Zpráva o tom, co nechceme

V evropských volbách dala pětidemolice dohromady jen 37 procent hlasů, zatímco opozice skoro 52 proc…