Miroslav Macek: Spolek „Nelež“ jen v roce 2021 obdržel od americké vlády 95 000 dolarů

24.5.2022 12:52 odp. | Glosa

Úterní glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Spolek „Nelež“ jen v roce 2021 obdržel od americké vlády 95 000 dolarů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Šéf oddělení hraniční kontroly Vyšné Nemecké Milan Hromádka:
V současné době nám přes zelenou hranici vstupují z území Ukrajiny neoprávněně muži ve věku od 18 do 60 let, kteří nejsou – až na pár výjimek – oprávněni vycestovat. Ti, co tam nechtějí žít, se pokusí jít přes zelenou hranici. Když jsou zadrženi, tak je nevracíme, ale vydáme jim potvrzení o možnosti setrvání na území Slovenska.
Zelenskyj: Umírá nám až 100 vojáků denně, zákaz odjezdu mužů z Ukrajiny nezruším.

***

Ukrajinci hromadně nakupují ojeté vozy v celé Evropské unii, protože je nyní mohou převézt na Ukrajinu bez cla. Na hraničním přechodu Ubľa -Malyj Bereznyj to způsobuje problémy a tvoří se dlouhé fronty.
Podle webu slovenské finanční správy byla ve středu čekací doba na výstupu ze Slovenska ve směru na Ukrajinu na hraničním přechodu Ubľa čtyři dny.

***

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 15979 lidí

Spolek „Nelež“ sám sebe charakterizuje takto: „Jsme profesionálové, kteří se dlouhodobě zabývají komunikací, pracují s daty nebo se věnují médiím, a kterým není jedno, že se tu masivně šíří dezinformace a lži,” přibližuje činnost spolku jeho předseda Roman Číhalík. „Jsme připraveni obětovat svůj volný čas a využít své odborné zkušenosti a kreativitu v boji proti záměrně šířeným dezinformacím. Naše aktivita není politická a pracujeme bez nároku na honorář,“ dodává.
Na oficiálním webu vlády USA lze ovšem nalézt přesné číselné údaje o tom, koho a za co Spojené státy platí v oblasti propagandy. Spolek „Nelež“ jen v roce 2021 obdržel v rámci programu nazvaného Public Diplomacy Programs od americké vlády 95.000 dolarů na plnění následujícího úkolu: Podporovat dosažení cílů a záměrů zahraniční politiky USA, prosazovat národní zájmy a zvyšovat národní bezpečnost informováním a ovlivňováním zahraniční veřejnosti a rozšiřováním a posilováním vztahů mezi lidem a vládou Spojených států a občany zbytku světa.

***

„Dnes u nás protiruská hysterie dosáhla takových směšných vrcholů, jako je přejmenovávání ‚ruské zmrzliny‘ na ‚ukrajinskou zmrzlinu‘ a vysunutí ruských děl z repertoáru Národního divadla. Zapomněli na ‚ruská vejce‘. Navrhuji, aby je přejmenovali na ‚ukrajinská varlata‘,“ píše Milan Knížák.
„Petr Fiala prohlásil, že je to naše válka, ale já mu tímto odpovídám, že moje NE,“ zdůraznil a konstatoval, že na Ukrajině z jeho pohledu žádná demokracie nebyla a nabízí se tedy otázka, co vlastně zachraňujeme, když na Ukrajinu posíláme humanitární i vojenskou pomoc a navíc tím zbídačujeme Česko.

***


Kvůli rozdílným názorům na ruskou invazi na Ukrajinu skončila schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Bangkoku bez vydání společného prohlášení.

***

Redakční rada New York Times:
Bílý dům nejen riskuje ztrátu zájmu Američanů podporovat Ukrajinu - která trvale trpí ztrátami na životech a živobytí - ale také ohrožuje dlouhodobý mír a bezpečnost evropského kontinentu. Američané jsou elektrizováni ukrajinským utrpením, ale lidová podpora války daleko od amerických břehů nepotrvá věčně. Inflace je pro americké voliče mnohem důležitějším jevem než Ukrajina a navíc se pravděpodobně zvýší globální nedostatek potravin a energií.

***

Také jeden z důsledků proxy války USA s Ruskem na Ukrajině:
Na virtuálním setkání ministrů zahraničí organizace BRIKS (Brazílie, Čína, Rusko, Indie, Jižní Afrika) s ministry zahraničí Argentiny, Egypta, Indonésie, Kazachstánu, Nigérie, Spojených Arabských Emirátů, Saudské Arábie, Senegalu a Thajska bylo diskutováno možné rozšíření této organizace o další členy.

***

Možná by se měla fialová vláda (smícháte-li modrou s rudou, vznikne fialová) zamyslet nad dávnými slovy Henryho Kissingera:
Být nepřítelem USA je nebezpečné, ale být přítelem je fatální.

***

Petr Paulczyński na Facebooku:
Co se asi může dítě naučit ve třídě, kde je pět autistů, dva downi, tři asistentky a deset Ukrajinců?

***

„Kpt. Pavel je třídně uvědomělý a politicky vyspělý. Jako člen strany při výkonu své funkce napomáhá prosazovat vedoucí úlohu strany mezi podřízenými. Snaží se získat pro tuto politiku ostatní. Politicko-ideová připravenost jmenovaného je na dobré úrovni. Má dobré znalosti marxismu-leninismu a dokáže je uplatnit ve své práci,“ hovoří posudek z roku 1987, kdy Pavel sloužil u 22. výsadkové brigády.
Když jsem si přečetl tehdejší hodnocení „pomýleného“ téměř prezidentského kandidáta, který po roce 1989 ihned prozřel a začal sloužit novým pánům, vzpomněl jsem si na jeden dávný vtip:
Kdo získá do KSČ nového člena, nemusí jeden rok platit stranické příspěvky. Kdo získá do KSČ nejméně pět nových členů, nemusí platit stranické příspěvky doživotně. Kdo pak získá do KSČ deset a více nových členů, dostane potvrzení, že s KSČ neměl nikdy nic společného.

Určitě si přečtěte rozhovor s filosofem Ivo Budilem na www.parlamentnilisty.cz ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …