Miroslav Novák: ČNB sice zvyšuje úrokové sazby, dalšího zvýšení se ale pravděpodobně v brzké době nedočkáme

01.02.2018 16:30

Komentář k únorovému zasedání České národní banky

Miroslav Novák: ČNB sice zvyšuje úrokové sazby, dalšího zvýšení se ale pravděpodobně v brzké době nedočkáme
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Zároveň je ze zasedání bankovní rady cítit že centrální bankéři nechtějí dále výrazně prohlubovat rozdíl mezi měnovou politikou ČNB a ECB a pouštět se tak do rizika přílišného utažení měnových podmínek. ČNB totiž i nadále zůstává jednou z mála centrálních bank v Evropě, která zvyšuje úrokové sazby, zatímco ostatní regionální centrální banky jako polská NBP či maďarská MNB utahování měnové politiky všemožně oddalují.

ČNB na dnešním zasedání nepřekvapila a v souladu s očekáváními zvyšuje úrokové sazby. Konkrétně hlavní úroková sazba byla zvýšena o 0,25 p.b. na 0,75 %, lombardní sazba byla zvýšena o 0,50 p.b. na 1,50 %, zatímco diskontní sazba byla ponechána na úrovni 0,05 %.

Je zřejmé, že pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb v letošním roce není pravděpodobně v bankovní radě ČNB zatím dostatečná podpora. Do konce letošního roku nás tak pravděpodobně čeká již jen jedno zvýšená hlavní úrokové sazby o 0,25 p.b. na 1,00 %. Změnit to může kurz koruny či vývoj v domácí ekonomice. Silnější koruna oproti prognóze ČNB může dokonce zapříčinit, že se sazby nebudou zvyšovat ani jednou. Slabší kurz koruny by naopak mohl přinutit ČNB i k dvojímu zvýšení sazeb. Druhým faktorem je vývoj v domácí ekonomice, především vývoj mezd a jejich dopad do spotřebitelské inflace.

ČNB se na dnešním zasedání po více jak čtyřech letech vrátila ke zveřejňování vývoje kurzu koruny vůči euru. S prognózovaného kurzu koruny vyplývá, že ČNB je smířena s pozvolným posilováním koruny lehce pod hladinu 25 CZK/EUR v průběhu letošního roku a tím pádem ani současné hodnoty pro ni nepředstavují zásadnější problém.

To, jak se budou vyvíjet inflační tlaky v domácí ekonomice, bude do značné míry záviset i na vývoji mezd. Již loni jsme byli svědky zrychlování mzdového růstu a s ohledem na další pokles nezaměstnanosti lze podobně rychlý vývoj, ne-li rychlejší, očekávat i letos. Pokud by letos mzdy výrazněji překonávaly odhady ČNB, mohla by být bankovní rada přinucena k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Celkově mělo dnešní zasedání ČNB neutrální dopad na kurz koruny, i když během tiskové konference koruna krátce posílila pod hladinu 25,20 CZK/EUR. Koruna tak opět o něco vylepšila svá post-intervenční maxima. Posílení koruny k úrovni 25 CZK/EUR však v nadcházejících dnech rozhodně nelze vyloučit. Zároveň je ze zasedání bankovní rady cítit že centrální bankéři nechtějí dále výrazně prohlubovat rozdíl mezi měnovou politikou ČNB a ECB a pouštět se tak do rizika přílišného utažení měnových podmínek. ČNB totiž i nadále zůstává jednou z mála centrálních bank v Evropě, která zvyšuje úrokové sazby, zatímco ostatní regionální centrální banky jako polská NBP či maďarská MNB utahování měnové politiky všemožně oddalují.

Miroslav Novák
analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…