Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – srpen

11.09.2019 10:53

Významně nad 2 % se spotřebitelská inflace udrží i v nadcházejících měsících a v souhrnu za celý rok by měla dosáhnout 2,7 %. Hlavními zdroji spotřebitelské inflace zůstanou vyšší náklady spojené s bydlením včetně energií a potraviny, což jsou z pohledu spotřebitele velice citlivě vnímané položky. A to je také hlavní důvod toho, proč řada domácností pociťuje inflaci výše, než je oficiální číslo Českého statistického úřadu.

Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – srpen
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
reklama

Spotřebitelská inflace v srpnu svým růstem opět mírně překonala odhady a druhý měsíc v řadě se v meziročním srovnání držela na 2,9 %. Oproti červenci spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %.

K meziměsíčnímu růstu inflace přispěly především dražší alkohol a růst nákladů spojených s bydlením. Více se platilo i za dovolené s komplexními službami. Opačným směrem naopak působily levnější potraviny, když nižší byly především ceny zeleniny včetně brambor.

V meziročním srovnání zůstaly v srpnu i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které ke zvýšení spotřebitelských cen přispěly z necelé poloviny. Dalším důležitým zdrojem růstu inflace zůstávají i potraviny, které přispívají zhruba z pětiny k celkové inflaci. K růstu spotřebitelské inflace v srpnu následně přispěl i dražší alkohol, stravování a ubytování či rekreace a kultura.

Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo letos první a podle mě zároveň i poslední, a to navzdory tomu, že se inflace v posledních měsících pohybuje těsně pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB, tj. těsně pod 3 %.

Významně nad 2 % se spotřebitelská inflace udrží i v nadcházejících měsících a v souhrnu za celý rok by měla dosáhnout 2,7 %. Hlavními zdroji spotřebitelské inflace zůstanou vyšší náklady spojené s bydleném včetně energií a potraviny, což jsou z pohledu spotřebitele velice citlivě vnímané položky. A to je také hlavní důvod toho, proč řada domácností pociťuje inflaci výše, než je oficiální číslo Českého statistického úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za obnovu svatováclavské barokní fontány na Horním náměstí ve Znojmě

21:09 Petice za obnovu svatováclavské barokní fontány na Horním náměstí ve Znojmě

My, níže podepsaní občané, si podobně jako většina obyvatel i návštěvníků města Znojma uvědomujeme n…