Miroslav Novák: Indikátor ekonomického sentimentu - prosinec 2018

28. 12. 2018 9:37

Celková důvěra v domácí ekonomiku sice v závěru letošního roku mírně poklesla, ale i nadále se pohybuje na historicky nadprůměrných hodnotách. Prosincová čísla rozhodně nesignalizují žádné významnější zpomalování české ekonomiky či dokonce hospodářskou recesi.

Miroslav Novák: Indikátor ekonomického sentimentu - prosinec 2018
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
reklama

Celková důvěra v domácí ekonomiku sice v závěru letošního roku mírně poklesla, ale i nadále se pohybuje na historicky nadprůměrných hodnotách. Prosincová čísla rozhodně nesignalizují žádné významnější zpomalování české ekonomiky či dokonce hospodářskou recesi. K pozvolnému snižování důvěry dochází mezi průmyslovými podniky, což je dáno jak slabším vývojem vnějšího prostředí, tak i kapacitními omezeními. Rekordně vysoká zaměstnanost a silný růst reálných mezd naopak drží indikátor spotřebitelské důvěry na silných hodnotách. Výhled směrem do nadcházejícího rok tak lze označit jako opatrně optimistický.

V souhrnu byla nálada mezi podnikateli v letošním roce velmi stabilní, avšak jednotlivá odvětví vykazovala v průběhu roku rozdílný vývoj. K pozvolnému snižování důvěry docházelo během roku v průmyslu, když průmyslové podniky začaly o něco více vnímat rizika spojená s celkovou poptávkou a budoucím zpomalením ekonomiky. Oproti tomu se nálada mezi podniky ve stavebnictví v průběhu roku zlepšovala, k čemuž přispěly i zakázky veřejného sektoru. V meziročním srovnání byla mírně nižší hodnota důvěry mezi podniky působícími v obchodu, zatímco v případě podniků na poli služeb k žádnému významnějšímu výkyvu důvěry během roku nedošlo.

Na vysokých hodnotách se v závěru letošního roku pohybovala i spotřebitelská důvěra. Spotřebitelé zůstávají i nadále optimističtí směrem k budoucímu vývoji ekonomiky, když v prosinci došlo k mírnému snížení obav spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. Spotřebitelé se neobávají ani nárůstu nezaměstnanosti či růstu cen, avšak přeci jen začínají projevovat vyšší úmysl spořit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kverulant.org žádá NKÚ o prošetření postupu státu v kauze Diag Human

18:00 Kverulant.org žádá NKÚ o prošetření postupu státu v kauze Diag Human

Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. V únoru 2020 už i Rakousko a Němec…