Miroslav Novák: Komentář k zasedání bankovní rady ČNB

24.06.2021 7:29 | Komentář

Bankovní rada ČNB na červnovém zasedání v souladu s mými odhady přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. ČNB se tak společně s maďarskou MNB zařadila mezi centrální banky vyspělých zemí, které jako první zahájily post-pandemický cyklus utahování měnové politiky. Naposledy ČNB úrokové sazby zvyšovala v únoru 2020, tj. těsně před vypuknutím pandemie Covidu19 v Evropě. Dnes ČNB konkrétně zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,50 %, lombardní sazbu rovněž o 25 bazických bodů na 1,25 % a diskontní sazbu ponechala beze změny.

Miroslav Novák: Komentář k zasedání bankovní rady ČNB
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Důvodem pro dnešní zvýšení sazeb byla kombinace faktorů – ústup pandemie, silné hospodářské oživení a rychlý růst spotřebitelské inflace včetně obav z růstu inflačních očekávání. Situace na pracovním trhu navíc vytváří vhodné předpoklady pro rychlejší růst mezd v nadcházejících čtvrtletích. Pro zvýšení sazeb hlasovali čtyři členové bankovní rady a překvapivé bylo to, že jeden člen hlasoval pro zvýšení sazeb dokonce o 50 bazických bodů. Dva členové bankovní rady hlasovali naopak pro ponechání sazeb beze změny s čímž jsem počítal. Velice pravděpobně se jednalo o O. Dědka a A. Michla.

Klíčovým sdělením je, že byla potvrzena platnost květnové makroekonomické prognózy ČNB, která nastiňuje trojí zvýšení úrokových sazeb v letošním roce v souhrnu o 75 bazických bodů. V tomto směru je nutné, aby byly splněny předpoklady pokračujícího hospodářského oživení a ústupu pandemie. Guvernér J. Rusnok dokonce nevyloučil, že se ve druhé polovině letošního roku budou sazby zvyšovat dokonce na každém měnověpolitickém zasedání, což by znamenalo v souhrnu růst sazeb o 100 bazických bodů. To však podle mě není pravděpodobné, a to i z toho důvodu, že dnešní zasedání bankovní rady vytvořilo ideální podmínky pro posilování koruny vůči euru v několikaměsíčním nadhledu a silnější koruna bude zároveň tlumit potřebu zvyšovat úrokové sazby takto prudce.

ČNB se tak v červnu velmi přímo vydala cestou normalizace měnové politiky. Očekávám, že ČNB bude úrokové sazby zvyšovat i ve druhé polovině roku, a to konkrétně dvakrát, když hlavní neznámou zůstává vývoj pandemie. Rychlejšímu růstu sazeb podle mě zabrání posilování koruny, když je ve druhé polovině roku reálné posílení koruny vůči euru pod hranici 25 CZK/EUR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Vláda po volbách „přiznává barvu“

7:38 Lukáš Kovanda: Vláda po volbách „přiznává barvu“

Komentář k nově oznámenému záměru vlády zastropovat domácnostem jen část spotřeby energií