Miroslav Novák: Letos poprvé a naposled

03.05.2019 7:33

Bankovní rada ČNB v souladu s předpoklady na dnešním zasedání zvýšila úrokové sazby o 0,25 p.b., když hlavní úroková sazba, dvoutýdenní repo, bude nově činit 2,00 %.

Miroslav Novák: Letos poprvé a naposled
Foto: archiv
Popisek: Finance - ilustrační foto

Důležitým faktorem pro zvýšení úrokových sazeb bylo oslabení rizik ve vnějším prostředí. Guvernér J. Rusnok konkrétně zmínil odklad brexitu, mírně lepší hospodářské vyhlídky pro eurozónu a zvyšující se optimismus o dojednání obchodní dohody mezi USA a Čínou. Významnou roli hrál i slabší kurz koruny. Vše předchozí zároveň společně s domácími proinflačními faktory bankovní radu ČNB přimělo, aby v květnu hlasovala pro zvýšení sazeb. Guvernér. J Rusnok však dal zároveň zřetelně najevo, že zvýšení sazeb bylo letos velmi pravděpodobně poslední.

Ze zveřejněné situační zprávy k zasedání lze vyčíst, že bankovní rada pro letošní rok počítá oproti únorové makroekonomické prognóze s o něco rychlejším růstem spotřebitelské inflace v letošním roce, mírně slabším růstem domácí ekonomiky, stabilitou úrokových sazeb a pomalejším posilováním koruny vůči euru. A právě s ohledem na předpokládané pozvolnější posilování koruny vůči euru ve srovnání s předchozími prognózami ČNB, se výrazně snižuje prostor pro substituování slabšího devizového kurzu zvyšováním úrokových sazeb.

Koruna na samotné zvýšení úrokových sazeb téměř nereagovala. Na tiskovou konferenci s guvernérem J. Rusnokem reagovala mírným oslabením o zhruba šest haléřů. Z pohybu koruny je zřejmé, že zvýšení sazeb bylo trhem v ceně koruny již plně započteno. Oslabení koruny je nutné přičíst faktu že guvernér J. Rusnok dost jednoznačně informoval, že další zvýšení úrokových sazeb je letos již velmi nepravděpodobné. Nedomnívám se, že by toto zasedání bankovní rady mělo významněji ovlivnit obchodování koruny vůči euru v nejbližších týdnech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…