Miroslav Novák: Nezaměstnanost - podíl nezaměstnaných osob

08.10.2018 11:01

Jinak na pracovním trhu zůstává vše v zajetých kolejích. Většina firem napříč celou ČR bojuje s akutním nedostatkem zaměstnanců, když převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví.

Miroslav Novák: Nezaměstnanost - podíl nezaměstnaných osob
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Podíl nezaměstnaných osob v září poklesl na 3,0 % ze srpnových 3,1 %. K zářijovému snížení nezaměstnanosti pomohla především vyšší aktivita na pracovním trhu, když během léta je přeci jen fluktuace zaměstnanců o něco nižší.

Pozitivní trend tvorby pracovních míst pokračoval i v září, když nabídka volných pracovních míst vzrostla na 316,1 tis. ze srpnových 312,2 tis. S ohledem na zpomalující růst domácí ekonomiky a pokračující rychlý růst mezd však bude dynamika tvorby nových pracovních míst v nadcházejících měsících zvolňovat.

Ve světle zpomalení tempa růstu české ekonomiky se v poslední době častěji hovoří o tom, že se poptávka po nových zaměstnancích začíná ze strany zaměstnavatelů pozvolna snižovat. Například podle zářijového indexu PMI ve zpracovatelském průmyslu zaměstnanost vzrostla nejméně od roku 2016 a pomalejší byla i tvorba pracovních příležitostí. Oproti tomu, např. Manpower index práce pro 4. čtvrtletí ukazuje, že velké firmy mají stále zájem o nové zaměstnance a hledají je stále intenzivněji. Ochota malých podniků nabírat nové pracovníky je však výrazně nižší. Vysvětlení je nasnadě. Na malé podniky rychleji dopadá silný růst mezd v domácí ekonomice, který se promítá i do poklesu jejich ziskovosti a tím pádem i do jejich nižší poptávky po nových zaměstnancích.

Jinak na pracovním trhu zůstává vše v zajetých kolejích. Většina firem napříč celou ČR bojuje s akutním nedostatkem zaměstnanců, když převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok bude pravděpodobně činit jen 3,1 %. Zároveň je však třeba zmínit, že prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již jen velmi omezený.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice proti demolici vily V. A. Beneše na Hřebenkách

21:17 Petice proti demolici vily V. A. Beneše na Hřebenkách

My, níže podepsaní, nesouhlasíme s demolicí architektonicky hodnotné vily stavitele Viktora A. Beneš…