Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob - leden 2018

09.02.2018 8:15

Letos se na pracovním trhu ještě zvýrazní trendy z loňského roku. Vzhledem k neutuchajícímu zájmu podniků o další zaměstnance je reálné, že v průběhu letošního roku počet nabízených volných pracovních míst skutečně přesáhne počet nezaměstnaných. Nedostatek zaměstnanců bude zároveň tlačit na silný růst mezd napříč odvětvími.

Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob -  leden 2018
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Podíl nezaměstnaných osob v lednu s ohledem na pokračující negativní sezonní faktory mírně vzrostl na 3,9 % z prosincových 3,8 %. Zatímco počet nezaměstnaných v lednu oproti prosinci vzrostl o 3,1 % na 289,2 tis., tak počet hlášených volných pracovních míst se zvýšil o silných 6,5 % na 230,7 tis. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo pouze 1,25 uchazeče.

Jinak zůstává situace na pracovním trhu na začátku letošního roku bez významnějších změn. Velmi nízká nezaměstnanost je doprovázena velmi vysokým počtem nabídek volných pracovních míst ze strany zaměstnavatelů, avšak ta zůstávají vesměs neobsazena. Silný nárůst počtu volných pracovních míst navíc pokračuje i na začátku letošního roku. Zároveň platí, že v krajích s nejnižší nezaměstnaností je také největší poptávka po zaměstnancích.

Vysoká poptávka zůstává zkraje nového roku po dělnících ať již stavebních či montážních, po řidičích či pomocnících ve výrobě. A rozhodně se nejedná o kompletní výčet poptávaných profesí.

Letos se tak na pracovním trhu ještě zvýrazní trendy z loňského roku. Vzhledem k neutuchajícímu zájmu podniků o další zaměstnance je reálné, že v průběhu letošního roku počet nabízených volných pracovních míst skutečně přesáhne počet nezaměstnaných. Nedostatek zaměstnanců bude tlačit na silný růst mezd napříč odvětvími. Podíl nezaměstnaných osob letos dále poklesne, avšak tempo snižování nezaměstnanosti již bude oproti předchozím letům přeci jen pozvolnější. Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok tak může poklesnout dokonce až na 3,3 % oproti 4,2 % v roce 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Zahrádka: Hlava plná Londýna nad Temží

21:56 Ivan Zahrádka: Hlava plná Londýna nad Temží

Včerejší Johnsonovo vítězství bude pro mnohé jistě poměrně dost velkým překvapením. Socialisté pod C…