Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob - listopad

10.12.2019 12:16

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu v souladu s předpoklady stagnoval na 2,6 %, když počet nezaměstnaných oproti říjnu mírně vzrostl o 0,8 tis. na 197,3 tis. Počet nabízených volných pracovních míst oproti říjnu rovněž mírně vzrostl o 1,2 tis. na 338,7 tis.

Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob - listopad
Foto: red
Popisek: Akcenta

Domácí ekonomika sice zpomaluje a některé podniky začínají snižovat zaměstnanecké stavy, v souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává i nadále velmi příznivá. Počet nabízených volných pracovních míst dále výrazně převyšuje počet uchazečů o zaměstnání, počet nezaměstnaných je nejnižší od roku 1997 a míra nezaměstnanosti v Česku je stále suverénně nejnižší v rámci zemí Evropské unie.

Pracovní trh se v současnosti pohybuje na svých limitech. Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je již velmi omezený. Navíc se ze strany firem začínají objevovat signály slabší poptávky po nových zaměstnancích.

Rovněž struktura volných pracovních míst se zatím významněji nemění. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

Do konce letošního roku již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze, když naopak v prosinci podíl nezaměstnaných osob s ohledem na negativní sezónnost vzroste ke 3 %. V souhrnu za celý letošní rok se bude podíl nezaměstnaných osob nacházet na 2,8 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Hrdina okamžiku: Starosta Brna-Líšně

19:48 Jiří Paroubek: Hrdina okamžiku: Starosta Brna-Líšně

Tématu odcházení z kandidátky jsem se již v z týdnu věnoval. Jedná se o odstoupení starosty jedné z …