Miroslav Novák: Reálný vývoj nových zakázek příliš nekoresponduje s měkkými indikátory

09.05.2019 14:57

Pozitivem je, že reálný vývoj nových zakázek příliš nekoresponduje s měkkými indikátory. Například index PMI v posledních měsících signalizuje silný pokles nových zakázek, což však zatím tvrdá data příliš nepotvrzují.

Miroslav Novák: Reálný vývoj nových zakázek příliš nekoresponduje s měkkými indikátory
Foto: pixabay.com
Popisek: Průmysl - ilustrační foto

Průmyslová produkce se v březnu pohybovala kolem nuly. Oproti únoru o 0,1 % poklesla, zatímco v meziročním srovnání pro změnu o 0,1 % vzrostla. Do černých čísel v meziročním srovnání dostal souhrnnou průmyslovou produkce zpracovatelský průmysl, zatímco příspěvek energetiky byl tentokráte záporný.

K březnovému růstu průmyslové produkce přispívaly hlavní odvětví zpracovatelského průmyslu, a to konkrétně motorová vozidla (3,7 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (14,5 %) a v neposlední řadě i strojírenství (2,9 %). Dvouciferný pokles produkce naopak v březnu zaznamenala energetika (-13,8 %).

Z březnových dat stojí za pozornost nové zakázky, které meziročně vzrostly o velmi solidních 6 %. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 2,4 %, zatímco ty tuzemské o plných 14,3 %. Pozitivem je, že reálný vývoj nových zakázek příliš nekoresponduje s měkkými indikátory. Například index PMI v posledních měsících signalizuje silný pokles nových zakázek, což však zatím tvrdá data příliš nepotvrzují.

Výsledek průmyslu za 1. čtvrtletí zároveň ukázal, že ve srovnání s předchozím čtvrtletí průmyslová produkce o 1,2 % poklesla a v meziročním srovnání se téměř zastavila (+0,2 %). To se samozřejmě promítne i do ukazatele HDP, kde se hlavním zdrojem růstu domácí ekonomiky stává sektor služeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…