Miroslav Novák: Roli hlavního tahouna průmyslu plně převzal automobilový sektor

08.10.2022 7:29 | Komentář

Průmyslová produkce v srpnu vzrostla oproti červenci o 0,8 % a v meziročním srovnání dokonce o 7,2 %. Silný meziroční růst si s 18,7 % připsaly i nové zakázky, které jsou však uváděny v běžných cenách.

Miroslav Novák: Roli hlavního tahouna průmyslu plně převzal automobilový sektor
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Na první pohled pozitivní srpnová čísla z průmyslu, jsou však při detailnějším pohledu zatížena mnoha otazníky. Obrázek toho, co se děje v klíčovém sektoru domácí ekonomiky, zůstává totiž nadále hodně smíšený. Za prvé za meziročním růstem průmyslu stály v srpnu dominantně motorová vozidla, zatímco produkce ve většině dalších průmyslových odvětvích rostla jen mírně či klesala. Za druhé silný meziroční růst průmyslu je zkreslen nízkou srovnávací základnou z loňského srpna, kdy vypadla výroba automobilů. A za třetí jsou ve hře i celozávodní dovolené, které pravidelně zkreslují letní výsledky průmyslu.

V srpnu se nic nezměnilo na skutečnosti, že roli hlavního tahouna průmyslu v posledních měsících plně převzal automobilový sektor, který se přitom ještě zkraje letošního roku utápěl v problémech způsobených narušenými dodavatelskými řetězci. V případě produkce automobilů je však otázkou, jak moc je tento trend udržitelný. Pohled na nové zakázky v domácím automotiv za období květen až srpen vypadá docela slibně. Do konce letošního roku bude navíc produkci aut meziročně navyšovat nízká statistická základna z loňska. Proti udržitelné expanzi v automotiv však stojí evidentní oslabování poptávky v Německu, které je patrné jak z předstihových indikátorů (Ifo, PMI), tak i z nových zakázek v průmyslu.

Jaké jsou vyhlídky pro další vývoj průmyslu? Na jedné straně lze ještě v nejbližších měsících očekávat solidní výkon automobilového průmyslu. Na straně druhé se však zhoršuje situace v dalších odvětvích zpracovatelského průmyslu. Negativem je velmi prudký růst cen energií, který se velmi výrazně promítá do nákladů průmyslových podniků. A to zejména v energeticky náročných odvětvích. Nijak přesvědčivá nejsou ani měkká čísla v podobě průzkumů podnikatelských nálad (konjunkturální průzkumy, PMI). V závěru letošního roku tak bude pokračovat dvourychlostní vývoj průmyslové produkce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…